Petice za referendum o vystoupení z Evropské unie


Nepřihlášený uživatel

/ #6314

2015-12-08 08:11

Za nepříznivého vývoje událostí mohou dosáhnout ztráty Turecka kvůli krizi ve vztazích s Ruskem devíti miliard dolarů, prohlásil místopředseda vlády Mehmet Şimşek.

„Rusko pro nás vždycky bylo důležitým partnerem, nepřejeme si konflikty s ním. Od samého začátku jsme vypracovali opatření boje s krizí, všechna odvětví jsou na ni připravena. V případě nejhoršího scénáře vývoje krize s Ruskem to bude pro Turecko znamenat ztrátu asi devíti miliard dolarů", cituje RIA Novosti Şimşekovo prohlášení z jeho interview pro televizní kanál NTV.

Místopředseda turecké vlády prohlásil, že v letošním roce se turecký vývoz do Ruska snížil o 30-40%, do Turecka přijelo o 600 tisíc méně ruských turistů a kromě toho byl omezen i počet stavebních smluv tureckých firem v Rusku.

Více: TURECKE STRATY KRIZE VZTAH S RUSKEM

Irácký premiér Hajdar Abádí požádal, aby Turecko neodkladně stáhlo svá vojska z Iráku a prohlásil, že mu zbývá 24 hodin do předložení této otázky k projednání RB OSN, praví se v prohlášení tiskové kanceláře ministerského předsedy.

 „Žádáme na Turecku, aby respektovalo svrchovanost Iráku, dali jsme jim 48 hodin na řešení této otázky, a teď jim zbývá už jen 24 hodin", cituje Abádího slova jeho tisková kancelář.

 V neděli irácký premiér Hajdar Abádí prohlásil, že úřady země si zachovávají právo uchýlit se k jakýmkoli možným opatřením včetně stížnosti na Radu bezpečnosti OSN, neopustí-li turecká vojska území Iráku v průběhu 48 hodin.

Více: Irácký premiér Hajdar Abádí požádal, aby Turecko neodkladně stáhlo svá vojska z Iráku a prohlásil, že mu zbývá 24 hodin do předložení této otázky k projednání RB OSN

 

Česká republika nepodpořila Polskem a Slovenskem iniciované poselství adresované Evropské komisi s požadavkem zablokovat projekt plynovodu Severní proud 2.

Proč Praha nepodepsala tento dopis spolu s Polskem, Slovenskem, Maďarskem, Bulharskem, Rumunskem, Řeckem, Lotyšskem, Litvou a Estonskem, přestože ministra Mládka o to osobně požádal jeho slovenský kolega Pavol Pavlis, vysvětlil Sputniku marketingový ředitel plynárenské společnosti VEMEX Hugo Kyselka.

Kyselka: Ani Polsko, ani Maďarsko a ani my jsme nevyslovili rozhodný protest, když Brusel v podstatě zničil projekt Jižního proudu. A zdá se mi, že dnes si to Česko začíná uvědomovat a začíná ho trápit svědomí kvůli tomu, že se tohoto vynikajícího projektu (podle mne nejlepšího) muselo Rusko vzdát. Další motiv odmítnutí dopis podepsat je čistě ekonomický. Nová ruská plynová tepna bude značnou podporou pro německou ekonomiku, bude pracovat, ať už vědomky nebo nevědomky, právě pro ni. A můžete si představit úspěch českého hospodářství bez spojení s německým? V žádném případě! Nesmíme zapomínat ani na to, že se Německo vzdalo mírového atomu. A bude potřebovat stále víc a víc energie. A tímto zdrojem může být pouze ruský zemní plyn.

Více: Česká republika nepodpořila Polskem a Slovenskem iniciované poselství adresované Evropské komisi s požadavkem zablokovat projekt plynovodu Severní proud 2.