Petice proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM

Tang

/ #1948

2012-12-11 22:07

ak čínská současná elita k pohádkovým majetkům přišla

Podnikání v Číně - 18. 7. 2012 - S tím, jak roste bohatství čínských politických elit, rostou i obavy, že plody čínského ekonomického růstu sklízí pouze úzká skupina mocných. Reportéři Financial Times proto obchodní aktivity čínských stranických lídrů a jejich příbuzných podrobně prozkoumali.

foto

Ve špatně padnoucí vojenské uniformě se Mao Sin-jü cítí zjevně nepohodlně, když pomalu, takřka v dětských větách popisuje, jak těžké je být přímým potomkem Mao Ce-tunga.

"Jsem pod velikým tlakem, jelikož čínský lid, všichni ti obyčejní lidé, přenáší svou hlubokou lásku k předsedovi Maovi i na mne," říká, zatímco svou buclatou rukou diriguje tělesné strážce, kteří kolem něj pobíhají ve snaze upravit mu oblek.

Dvaačtyřicetiletý Mao Sin-jü je nejenom jediným přeživším vnukem diktátora, který po téměř tři dekády vládl pětině lidstva, je také nejmladším generálmajorem v historii Čínské lidové osvobozenecké armády.

Ačkoli podle lidí, kteří ho dobře znají, trpí poruchou učení, je držitelem několika titulů z čínských vojenských i civilních vysokých škol. Zároveň zastává důležité místo zástupce šéfa oddělení vojenské teorie strategických studií na akademii vojenských věd čínské armády.

Mao Sin-jü sám veřejně přiznal, že za velkou část svých životních úspěchů vděčí svému původu. Podle lidí, kteří ho znají, ale rozhodně nemá žádný velký majetek a naopak kritizuje korupci bující mezi ostatními významnými komunistickými rodinami.

"Podívejte se na naši rodinu a řekněte mi, jestli mezi všemi potomky předsedy Maa uvidíte někoho, kdo je vysokým funkcionářem nebo podnikatelem. Nenajdete ani jednoho," řekl v březnovém rozhovoru pro státní média.

Skutečností je, že on ani jeho rodina nenahromadili velké jmění, což je zřejmě hlavní rozdíl mezi Mao Sin-jüem a ostatními "princátky", jak jsou nazýváni potomci významných čínských stranických funkcionářů.

V systému, který sám sebe nazývá komunistickým, ačkoli prosperuje díky divokému kapitalismu, získalo pouhých několik rodin vysokých funkcionářů pohádkové jmění. Pravidla a zákony, podle nichž se řídí zbytek společnosti, pro tyto lidi neplatí. Vzhledem k tomu, že v éře internetu a sociálních sítí již tyto rodiny nezvládají skrýt své obrovské majetky, narůstá v čínské společnosti pocit, že malá skupinka lidí řídí ekonomiku země jen ku svému prospěchu.

"Korupce v Číně je nyní největší v historii, máme tu tržní ekonomiku, která je mocensky ovládána - jakákoli obchodní aktivita potřebuje povolení od lidí, kteří mají v rukou moc," říká dlouholetý člen komunistické strany Jang Ťi-šeng, který pracuje jako novinář pro státní média. "Řekněme, že váš otec je guvernérem provincie a stačí jediné vaše slovo,aby má firma získala povolení pro zakázku, jež vynese stovky milionů jüanů. Proč bych vám pak nedal do kapsy řekněme 100 milionů jüanů(15,7milionu dolarů)?"vysvětluje Jang Ťi-šeng.

Vzestup a pád korupčníka Korupční systém v Číně se stal středem pozornosti poté, co byl letos ze svých funkcí odvolán Po Si-laj, považovaný za pětadvacátého nejdůležitějšího muže komunistické strany. Podle veřejných záznamů dosahovalo jmění jeho rodiny jen v čínských společnostech obchodovaných na burzách 100 milionů dolarů. Podle lidí blízkých rodině bylo ale ve skutečnosti ještě mnohem větší. Po Si-lajův roční plat přitom nepřesáhl 20 tisíc dolarů.

V dubnu letošního roku byl Po Si-laj zbaven svých funkcí a je vyšetřován kvůli "vážnému porušení disciplíny". Jeho pád zřejmě souvisí se zatčením jeho ženy Ku Kchaj-laj, která byla obviněna z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. Ku Kchaj-laj byla ještě před několika lety právničkou, jež podle přátel a obchodních partnerů využívala postavení svého muže k nashromáždění obrovského majetku.

Po Si-lajův 24letý syn Po Kua-kua studoval na prestižních západních univerzitách Oxfordu a Harvard University, řídí drahá sportovní auta a velký rodinný majetek si teď užívá ve Spojených státech.

Stejně jako řada dalších politických lídrů vděčil Po Si-laj za svůj vzestup předkům. Jeho otec Po I-po byl jedním z revolučních generálů bojujících po boku Mao Ce-tunga, a patřil dokonce mezi "osm nesmrtelných" - starších členů strany, kteří v 80. a 90. letech Čínu ovládali.

Přísně střežené státní tajemství Osobní život, obchodní záležitosti a majetek vedoucích funkcionářů strany a jejich příbuzných jsou v Číně považovány za státní tajemství. Cenzura internetu a médií se snaží blokovat veškeré informace, které se k nim vztahují.

Ve snaze dát najevo zájem o veřejné mínění sice v letech 2006 až 2010 pořádala strana pravidelné roční tiskové konference, na nichž měli vedoucí funkcionáři odtajnit své majetkové poměry, jenže všechny tyto konference skončily pouhým konstatováním, že "čas ještě neuzrál" a před zveřejněním údajů musí být vypracovány další studie.

Pád Po Si-laje nicméně přece jen trochu osvětlil způsoby a metody, které nová čínská elita používá ke svému obohacení.

V podstatě každý z devítičlenného stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny (elitní skupiny funkcionářů, která ovládá zemi) má příbuzné v byznysu, který je závislý na státní podpoře.

"V 90. letech se alespoň většina vedoucích funkcionářů snažila své zbohatnuvší příbuzné krotit. Dnes už se to ale zcela vymklo kontrole," říká jeden z významných čínských finančníků. Například Li Tchung, dcera šéfa čínské propagandy a médií Li Čchang-čchuna, šéfuje velkému investičnímu fondu v Bank of China International, který se zaměřuje na investice do čínského mediálního trhu.

Jeden z největších a nejúspěšnějších čínských fondů soukromého kapitálu New Horizon Capital byl zase založen Wen Jün-sungem, synem premiéra Wen Ťia-paa. Premiérova manželka Čang Pej-li má pro změnu důležité postavení v čínském šperkařském průmyslu. Rovněž je známa svým extravagantním vkusem, který ostře kontrastuje s mediálním obrazem Wen Ťia-paa jakožto skromného státního úředníka.

Potomci čínských funkcionářů také často působí v západních bankách nebo nadnárodních firmách, které pochopily, že udržovat dobré vztahy s čínskou elitou pro ně bude po všech stránkách výhodné.

"Čím déle žijete v Číně, tím více si uvědomujete, že vše je kontrolováno několika stovkami rodin," říká jeden ze zahraničních diplomatů, který se specializuje na čínskou politickou elitu. "Uvědomíte si také, že většina velkých zahraničních společností se snaží zaměstnat dcery a syny čínských funkcionářů, protože jim to usnadní obchodování v Číně," dodává.

---

Korupce v Číně je největší v historii, jakákoli obchodní aktivita potřebuje povolení od lidí, kteří mají v rukou moc. Jang Ťi-šeng čínský novinář

V 90. letech se většina vedoucích funkcionářů snažila své zbohatnuvší příbuzné krotit. Dnes už se to ale zcela vymklo kontrole. Nejmenovaný čínský finančník Kdo je kdo v čínské politice a byznysu

ČANG PEJ-LI manželka Gemoložka (expertka na drahé kameny) s řadou důležitých funkcí v čínském šperkařském průmyslu. Lidé, kteří s ní obchodně jednali, se domnívají, že má rozsáhlé majetkové podíly ve šperkařském odvětví a nemovitostech. Tajné dokumenty amerického ministerstva zahraničí zveřejněné WikiLeaks obsahovaly vyjádření vysokého představitele private equity firmy Carlyle, který o Čang Pej-li a jejích dětech mluvil jako o lidech, kteří "dokážou zařídit věci" za přiměřenou cenu. Neznamená to, že by přímo brali úplatky, ale jsou ochotni přijmout velké poplatky za konzultační služby, případně prodávají diamanty horší kvality za nadhodnocenou cenu.

LI KCHE-ČCHIANG čínský vicepremiér

Li Kche-čchiang se stane v letech 2013-2023 nástupcem současného premiéra Wen Ťia-paa. Mezi vedoucími představiteli Číny jsou on i jeho rodina považováni za relativně "čisté". RODINA Jeho manželka Čchen Chung je profesorkou angličtiny na pekingské Capital University of Economics and Business. Její otec Čchen Ťin-žuej, Li Kche-čchiangův tchán, bývalý provinční funkcionář Ligy mladých komunistů, pracuje v současnosti jako konzultant pro China Association of Poverty Alleviation and Development. Liou I-čching, matka Čchen Chung, je bývalá novinářka, která nyní rovněž pracuje pro China Association of Poverty Alleviation and Development. Li Kche-ming, mladší bratr Li Kche-čchianga, je zástupcem ředitele v čínském úřadu pro kontrolu trhu s tabákem. Lidé pracující v této kanceláři sdělili Financial Times, že jsou zde obrovské příležitosti pro korupci. Neexistují ale žádné důkazy, že by se Li Kche-ming dopustil nějakého nezákonného jednání.

WEN ŤIA-PAO čínský premiér

WEN JÜN-SUNG syn V čínské investiční komunitě je vysoce kontroverzní postavou. V roce 2005 založil fond New Horizon Capital, kterému se podařilo získat od bank, jako je JPMorgan Chase, Deutsche Bank nebo UBS, více než 2,5 miliardy dolarů. Studoval v zahraničí -v Kanadě získal magisterský titul v oboru materiálové inženýrství a ve Spojených státech titul MBA na Kellog School of Management. Pracoval jako inženýr pro Siemens Canada a jako softwarový inženýr pro China Academy of Space Technology. Nyní je předsedou společnosti China Satellite Communications, o níž státní média tvrdí, že se v roce 2015 stane největším satelitním operátorem v Asii. Téhož roku by měla mít China Satellite Communications na oběžné dráze 15 satelitů a její roční příjmy by měly dosahovat 2,5 miliardy dolarů.

CHU ŤIN-TCHAO čínský prezident, generální tajemník Čínské komunistické strany a předseda Ústřední vojenské komise

WEN ŽU-ČCHUN dcera Po ukončení studií ve Spojených státech byla v polovině 90. let zaměstnána v čínské Credit Suisse. V současnosti žije ve Velké Británii, zatímco její manžel Liou Čchun-chang postgraduálně studuje na univerzitě v Cambridgi. Liou Čchunchang má již titul MBA z Harvard Business School a pracoval pro konzultační společnost McKinsey. V roce 2006 se stal členem China Banking Regulatory Commission, kde v současnosti šéfuje oddělení statistiky a výzkumu. Je také spoluautorem knihy The Global Business Revolution and the Cascade Effect.

Chu Ťin-tchao je znám tím, že přísně kontroluje, aby jeho příbuzní nevyužívali jeho politického postavení. CHU CHAJ-ČCHING dcera Její manžel Daniel Mao je bývalým šéfem jednoho z největších čínských webových portálů Sina.com. Maovo jmění bylo v roce 2003 odhadováno na 35-60 milionů dolarů. CHU CHAJ-FENG syn Byl prezidentem státní společnosti Nuctech. Poté co se stal ředitelem, získala firma takřka monopol na čínském trhu s bezpečnostními skenery. V roce 2008 se stal stranickým tajemníkem v koncernu Tsinghua Holdings, který kontroluje Nuctech a 20 dalších společností. V roce 2009 obvinila namibijská vláda Nuctech z korupce. Chu Chaj-feng již v Tsinghua Holdings nepracuje.

SI ŤIN-PCHING čínský viceprezident

Si Ťin-pching nahradí v letech 2013-2023 Chu Ťintchaa. Bude tak čínským prezidentem, generálním tajemníkem Čínské komunistické strany a předsedou Ústřední vojenské komise Podle lidí blízkých jeho rodině požádal v letech 2008 a 2009 své příbuzné, aby omezili své obchodní aktivity, které by mohly ohrozit jeho pozici při rozhodování o nástupnictví po Chu Ťintchaovi. SI JÜAN-PCHING bratr Zakládající předseda poradenského orgánu pro energetiku International Conservation Environmental Protection Association PCHENG LI-JÜAN manželka Známá zpěvačka Čínské lidové osvobozenecké armády, jejich dcera Si Ming-ce studuje pod pseudonymem na Harvard University.

WU LUNG švagr Řídí telekomunikační společnost New Postcom Equipment, která získala zakázky za stovky milionů jüanů od státní firmy China Mobile. ČCHI ČCHIAO-ČCHIAO sestra Společně s manželem Teng Ťia-kuejem a dcerou Čang Jen-nan vlastní společnosti v celkové hodnotě 400 milionů dolarů. Podle dat agentury Bloomberg zároveň nepřímo drží 18 procent ve společnosti ze sektoru vzácných kovů, jejíž tržní hodnota je 1,73 miliardy dolarů. Zároveň vlastní hongkongskou vilu v hodnotě 31,5 milionu dolarů a přinejmenším šest dalších nemovitostí v Hongkongu v celkové hodnotě přibližně 24,1 milionu dolarů. Teng Ťia-kuej je vedoucím představitelem společnosti, která získala státní zakázku na stavbu mostu v centrální Číně v hodnotě 160 milionů dolarů.

CHE KUO-ČCHIANG člen Stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny, který má na starosti disciplínu ve straně a boj proti korupci

CHE SI-ČCHIANG bratr Viceprezident státní společnosti China Southern Power Grid

ČOU JUNG-KCHANG člen Stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny, který má na starosti domácí bezpečnost a špionáž

ČOU PIN syn Je dobře znám v obchodních kruzích, zvláště pak v energetickém průmyslu, neboť jeho otec byl ve vedení energetické společnosti PetroChina. Lidé, kteří s ním byli v obchodním kontaktu, tvrdí, že využívá špionážní a policejní agentury kontrolované jeho otcem pro zastrašování konkurentů, včetně těch, kteří pracují v nadnárodních společnostech.

ŤIA ČCHING-LIN člen politbyra

Mezi vrcholnými čínskými představiteli byl Ťia Čching-lin v poslední dekádě nejčastějším terčem obvinění z korupce. V polovině 90. let byl kvůli skandálu ohledně pašování v provincii Fujian donucen k rozvodu se svou ženou, která byla v této oblasti jednou z vedoucích úřednic celní správy. RODINA Podle čínských médií jeho syn a zeť v posledních letech uprchli do zahraničí v obavách ze stíhání týkajícího se jejich obchodních aktivit.

WU PANG-KUO člen Stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny, předseda čínského parlamentu

FENG ŠAO-TUNG zeť Šéf fondu China Guangdong Nuclear Industry Investment, založeného před třemi lety státní společností China Guangdong Nuclear Power Holding. Dříve sloužil jako šéf čínské investiční divize banky Merrill Lynch. Měl velký podíl na tom, že právě Merrill Lynch byla čínskou vládou vybrána jako zprostředkovatel primárního úpisu akcií Commercial Bank of China. Ve své době šlo o největší primární úpis

ČANG ŽUEJ-ČEN manželka V letech 1993 až 2003 byla šéfkou firmy Shanghai Feilo Acoustics, první čínské společnosti listované na burze. Podle informací Sanchuan Investment Management působila ve vrcholném managementu firmy až do letošního roku.

WU PANG-ŠENG bratr Vedoucí představitel Shanghai Jinxia Real Estate. Státní média o něm také mluví jako o řediteli developerské společnosti Shanghai Three Gorges Industrial. WU PANG-ŤIE bratr Předseda Shanghai Kaiwan Investment Management působí od roku 2004 zároveň jako nevýkonný ředitel státní společnosti China Gas Holdings.

LI ČCHANG-ČCHUN člen Stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny, který má na starosti propagandu a média

LI CHUEJ-TI syn Od roku 2008 působil jako asistent prezidenta společnosti China Mobile, letos byl jmenován jejím viceprezidentem. Předtím působil v technologických společnostech jako Inter Digital, Lucent Technologies či Lenovo. LI TCHUNG dcera Výkonná prezidentka Bank of China International. Pod Bank of China spadají investiční fondy zaměřené na média, jež kontroluje její otec.

CENG ČCHING-CHUNG někdejší čínský viceprezident, který měl rozhodující moc v politbyru

Ceng Čching-chung je považován za toho, kdo prosadil, že budoucím prezidentem Číny bude Si Ťin-pching. RODINA Jeho syn Ceng Wej společně se svou ženou Ťiang Mej koupili v roce 2008 za 32 milionů australských dolarů dům Sydney přímo naproti sídlu Lachlana Murdocha, syna Ruperta Murdocha. V té době šlo o třetí nejdražší dům v Austrálii. Od úředníků získali povolení svou vilu postavenou v roce 1920 zbořit a na jejím místě postavili za 5 milionů australských dolarů moderní dům. Jejich jmění se odhaduje na stovky milionů dolarů.

ŤIANG CE-MIN dřívější prezident, předseda Ústřední vojenské komise a generální tajemník Komunistické strany

ŤIANG MIEN-CHENG syn Založil Grace Semiconductor, první čínskou společnost vyrábějící mikročipy. V současnosti řídí Shanghai Alliance Investment, fond který vlastní podíl například v Bank of Shanghai, China Eastern Airlines nebo hongkongské televizní společnosti Phoenix TV. ŤIANG Č’-ČCHENG vnuk Syn Ťiang Mien-chenga pracuje v Boyu Capital Advisory. V roce 2010 byl zaměstnán v Goldman Sachs jako analytik.

Zdroj: Financial times