Petice proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM

Michal

/ #2014 V době hospodářského útlumu si poslanci navrhli zlaté padáky

2012-12-12 13:48

V době hospodářského útlumu si poslanci navrhli zlaté padáky

http://www.denik.cz/z_domova/poslanci-si-navrhli-zlate-padaky-20121212.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=traffic-exchange


dnes 08:34

Praha – Šetřit v době hospodářského útlumu? Pro některé poslance nemyslitelná věc. Poté, co rozpočtový výbor sněmovny minulý týden navrhl, aby poslanci opět nemuseli zdaňovat finanční náhrady, které kromě platu pobírají, vyrojil se další nápad, jak „pomoci" poslanecké peněžence.

Rozpočtový výbor totiž kromě návrhu na nezdaněné náhrady schválil doporučující návrh poslance Vladislava Vilímce (ODS), aby po případném rozpuštění sněmovny zůstal všem poslancům ještě dva měsíce nárok na asistenty, kanceláře a služební automobily. De facto by tak poslanci měli placenou dobu, kterou tráví předvolební kampaní.
Je to drzost

O zavedení takového bonusu budou všichni poslanci hlasovat na schůzi, která začala v úterý. Už teď se zvedá bouře nevole. Rozpálilo to hlavně opoziční politiky. „Stačí, že poslanci dostávají jako zlatý padák odstupné pět měsíčních platů, a přitom mají ze zákona zajištěné pracovní místo stejně jako matky vracející se z rodičovské dovolené. Je to drzost," zlobil se v úterý třeba šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

„Ve chvíli, kdy sněmovna skončí, musí skončit i všechny příjmy poslanců. Nevidím nejmenší důvod, proč by měla sněmovna platit poslancům všechny jejich výdaje až do voleb," dodává místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Véčkaři budou podle ní hlasovat proti daňovém odpustku a na jednání sněmovny předložili návrh, který má za cíl zmrazit platy politiků do roku 2015, také chtějí zpřesnit postihy poslanců za absence na jednáních. „Sankce za absence jsou již v zákoně mnoho let zahrnuty, chybí však orgán, který by absence řešil. Proto navrhuji, aby se tím zabýval mandátový a imunitní výbor," vysvětlila v úterý Kateřina Klasnová.
Kalousek je proti

Celou rošádu s platy politiků odstartovalo rozhodnutí Ústavního soudu, který nařídil zvýšení platů soudců. Právě kvůli tomu se nyní musí měnit zákon o platech ústavních činitelů. Ostře proti zrušení daně na poslanecké náhrady je šéf státní kasy Miroslav Kalousek. Na plénu sněmovny ale bude o návrhu hlasovat všech 200 poslanců a jejich kluby mohou vyhlásit volné hlasování.

Pokud by si poslanci zrušili zdanění náhrad, bude to mít dopad i na státní rozpočet. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba si státní kasa zdaněním poslaneckých náhrad polepšila zhruba o sto milionů korun.
Na co mají nárok

Základní plat poslance a senátora je 55 900 Kč měsíčně. Tento plat ale bere jen málo zákonodárců. Za různé funkce ve výborech jsou příplatky: například šéf výboru či komise bere 78 700 Kč. A k tomu jim náleží (zatím zdaněné) náhrady: například na dopravu až 373 200 Kč, reprezentace a stravné až 99 600 Kč, pronájem kanceláře až 204 000 Kč, asistent 430 560 Kč, telefon 84 000 (vše částky za rok).