Petice proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM


Nepřihlášený uživatel

/ #2881 ProAlt vyjadřuje podporu radní Baborové

2012-12-29 23:09

Praha, 18. 12. 2012
TISKOVÁ ZPRÁVA

Po volbách do krajských zastupitelstev v listopadu 2012 inicioval učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha veřejné protesty, které v současné době gradují hladovkou skupiny studentů a jejich sympatizantů. Cílem protestů je odvolání Vítězslavy Baborové, členky KSČM, která se na základě výsledků uvedených voleb stala radní Jihočeského kraje pro školství. ProAlt plně uznává a sám využívá právo občanů ovlivňovat veřejné záležitosti i nad rámec volební účasti, a to včetně požadavků na odstoupení již zvolených zastupitelů. Oceňuje také, že se k veřejnému protestu odhodlali příslušníci dospívající generace, které bývá připisován nezájem o politické dění. V probíhajícím sporu o obsazení pozice radní pro školství přesto vyjadřujeme podporu Vítězslavě Baborové.

Demokratickou politickou kulturu totiž podle nás nepodporuje, jestliže je na zastupitele vyvíjen nátlak za účelem jeho odstoupení či odvolání, aniž by se hodnotily konkrétní činy nebo resortní program dotyčné osoby. Baborová je odsuzována čistě na základě svého světonázoru a politické příslušnosti. Komunismus jako projekt sociálně spravedlivé společnosti přitom nelze automaticky spojovat s násilnými praktikami minulého režimu, stejně jako nelze klást rovnítko mezi dnešní KSČM a předlistopadovou KSČ.

Iniciátor protestů Martin Rosocha ve svém rozhovoru pro Českou pozici (22. 11. 2012) o radní Baborové mj. řekl: „Může být zajisté skvělá po profesní stránce, může být perfektní učitelkou matematiky nebo fyziky. V její osobě, tím, k čemu se hlásí, je ale ztělesněn režim, který například omezoval lidi ve vzdělání, v povolání, zavíral je do vězení, mučil, a to jen a jen z důvodu politického nesouhlasu, případně špatného původu. Paní Baborová je tím, k jaké ideologii se hlásí, tím, že tvrdí, že si většina lidí nepřála v roce 1989 změnu, podle zákona číslo 198 z roku 1993 [o protiprávnosti komunistického režimu] je plně spoluodpovědná jako osoba aktivně režim prosazující, protože režim před rokem 1989 je z hlediska tohoto zákona nejenom nelegitimní, ale také zločinný a zavrženíhodný.“

Mluvčí ProAltu Martin Škabraha k tomu říká: „Rosocha otevřeně odmítá vidět v Baborové konkrétního jednotlivce, s jehož politickým programem je možné polemizovat, a vidí v ní jen jakýsi exemplář, ztělesnění Zla, jež je zločinné a zavrženíhodné. Je ale základem demokracie jako umění diskuse, že druhého vnímáme v prvé řadě jako jednotlivce, ne jako příslušníka rasy, národa, církve, třídy či politické strany, a hodnotíme jeho politickou činnost podle konkrétních aktivit a postojů, nevylučujeme ho z politického života už předem, na základě předsudků a stereotypů. Chápu, že pro Rosochu znamená komunismus gulagy. Zeptal se ale Baborové, co znamená komunismus pro ni? Jak ukazují práce progresívnější části našich současných historiků, nejen samotná myšlenka komunismu, ale i komunistický režim měl více podob, než tu, kterou líčí teorie tzv. totalitarismu.“

ProAlt považuje myšlenku socialismu, pokud je prosazována demokratickou cestou, za legitimní součást veřejné debaty o budoucnosti naší země. Není navíc podle našeho názoru na místě odvolat autoritativním zásahem shora, po němž volali někteří protestující, radní demokraticky zvolenou zastupitelstvem, jež samo vzešlo z legitimních voleb. Věříme, že představitelé Jihočeského kraje nepřistoupí na nátlakové metody antikomunistů a Vítězslavě Baborové vyjadřujeme v této věci podporu, jakkoli se neshodujeme se všemi body programu, k němuž se hlásí.


ProAlt je občanská iniciativa pro kritiku vládou prosazovaných neoliberálních reforem a na podporu alternativ. Vznikla v létě 2010. Odmítá nárůst sociálních a ekonomických nerovností, ekologickou bezohlednost, privatizaci veřejného prostoru, statků a služeb. Stavíme se proti odsouvání občanů do role těch, kdo bezmocně přihlížejí rozhodování uzavřených elit, které nemohou ani kontrolovat, ani na ně mít praktický vliv.