Petice proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM


Nepřihlášený uživatel

/ #3047

2013-01-05 15:31

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Z-vezeni-nevysli-jen-pachatele-malych-trestnych-cinu-varuje-zastupce-policie-258680

Z vězení nevyšli jen pachatelé malých trestných činů, varuje zástupce policie

Čím rafinovanější byly trestné činy z kauz ekonomických či organizovaného zločinu, tím lépe pro jejich pachatele. Když se nepodařilo složité případy rozplést nebo vinou průtahů dovést až k odsouzení do osmi let, mohou teď jejich strůjci jásat. Zcela opačné pocity zažívají po prezidentské amnestii policisté, jejichž často mnohaletá práce přichází zcela vniveč.
Autor: Hans Štembera
Popisek: Policisté, ilustrační foto
5.1.2013 14:13

Po novoroční rozsáhlé amnestii, kterou prezident Václav Klaus tak ohromil většinu společnosti, si mohli od plic zanadávat především policisté. Nejvíce asi ti, kteří měli na starost vyšetřování složitých kauz, při němž museli vyslechnout stovky a někdy i tisíce poškozených, často čelili všemožným průtahům ze strany pachatelů a nyní veškerou jejich práci poslal Václav Klaus k ledu. Tuto část amnestie proto hodnotí předseda nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek jako znevážení dosavadní práce policistů.

Profily ParlamentniListy.cz:
Václav Klaus
Václav Klaus
Politická funkce prezident České republiky
Politická strana BPP Sympatie 177 Popularita 1,03
Status Status nezadán
Položit dotaz Sympatizovat

„Patrně každý policista, který se někdy podílel na vyšetřování závažných případů, ví, jakou práci vyžaduje rozplétání složitých ekonomických kauz nebo kauz organizovaného zločinu. Jak náročné to je z hlediska administrativního, ale i organizačního. A to zejména v případech, kdy policie rozhodně není v předstihu v technice ve srovnání s lidmi, kteří se takové trestné činnosti dopouštějí a kteří mají samozřejmě i prostředky na to, aby si zajistili prodloužení trestního řízení,“ říká pro ParlamentníListy.cz Milan Štěpánek, předseda nezávislého odborového svazu policie.
V rozsáhlých kauzách jsou vyslechnuty stovky či tisíce poškozených

„Navíc v takovýchto případech bývají stovky či tisíce poškozených a obvinění je založeno na výsleších všech těchto osob, které byly třeba poškozeny některými rádoby finančními ústavy. Vyšetřovatel nebo malý kolektiv to zpracovává řadu měsíců nebo i let a pak třeba vinou formálních nedostatků se to vrací, takže policie musí tisícovky úkonů opakovat nebo doplňovat,“ vysvětluje Milan Štěpánek, že čím rozsáhlejší a složitější případ, tím paradoxně lépe pro pachatele, jemuž pak může spadnout do klína prezidentská amnestie a navždy ho osvobodit.

Psali jsme:

"Lovec politiků" potvrzuje. Na Klause se chystá obvinění z vlastizrady
Právnické eso Kříženecký vytáhl na světlo, proč Marvanová kope do Klause
Lidé pálí na internetu do Klause i Nečase. Podívejte se
Boris Šťastný o bičování Klause: Zbabělci z TOP 09, zkrachovalá Marvanová

Kromě zastavení trestního stíhání v řadě velkých ekonomických kauz předsedovi OS policie vadí i to, jak se zlehčují případy těch, kdo po amnestii začali opouštět brány věznic. „Hovoří se o tom, že jsou propouštěni pachatelé bagatelních trestných činů. Ale kdo zná trestní řízení a trestní problematiku, tak ví, že k výkonu trestu jsou málokdy zařazováni osoby prvotrestané,“ upozorňuje Milan Štěpánek, že z vězení se dostávají ti, co v minulosti museli mít na kontě už více škraloupů.

SLEDUJEME téma: Amnestie

Amnestie má negativní dopady pro společnost i bezpečnostní sbory

Podobný pohled na masívní propouštění má i předseda Unie bezpečnostních sborů Zdeněk Buřič. „Když si vezmete, že ať už policisté, soudci nebo státní zástupci, prokáží pachateli vinu po mnohaměsíční práci, podaří se jim ho dostat před soud, aby byl odsouzen, a následně je tato několikaměsíční práce zmařena, tak to určitě na náladě, a to nejen mezi policisty nepřidá,“ potvrzuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Buřič.

Za jediné pozitivní na amnestii považuje šéf UBS snížení zátěže vězeňského systému, což je však převáženo mnohými a významnějšími negativy. „Policie musela na propouštění reagovat mimořádnými opatřeními, došlo k posílení hlídek v ulicích, což bylo zase na úkor jiných činností. Už máme celou řadu zpráv o protiprávních jednáních některých propuštěných vězňů, takže amnestie má veskrze negativní dopady pro společnost, nejen pro bezpečnostní sbory,“ tvrdí Zdeněk Buřič.
Propouštění recidivistů je pro policisty silně demotivující

Proto není divu, že i mezi policisty zazněly v souvislosti s amnestií nespokojené hlasy. „Neříkám, že by to bylo nějak masové. Ale je třeba si uvědomit, že policisté pracují za podmínek, které nebyly a nejsou pro vyšetřování ideální. A pokud je jejich práce znehodnocena rozhodnutím, které má takto široký rozsah, tak musí být každý znepokojen,“ domnívá se Milan Štěpánek.

„Určitě je to demotivující, protože už před amnestií se příslušníci bezpečnostních sborů často setkávali s recidivisty, kteří byli opakovaně zadrženi při páchání trestné činnosti a byl vůbec obrovský problém je pro bezpečnost společnosti dostat za mříže. A nyní se dočkáváme toho, že i tito lidé jsou propouštěni. Amnestie snižuje vnitřní motivaci příslušníků, kteří jsou konfrontováni s tím, že jejich několik měsíců, někdy i let, trvající práce přichází vniveč a úplně zbytečně,“ přiznává předseda Unie bezpečnostních sborů Zdeněk Buřič.
Hodit naštvanost z amnestie za hlavu a vyšetřovat dál

„Samozřejmě to působí negativně až demotivačně, ale rozhodně neznám nikoho, kdo by řekl, že se na to vykašle. Policisté tu od toho jsou. Pokud odvedou svoji práci až k předání spisu státnímu zástupci, nemají se za co stydět. Co bude dál, už nemohou ovlivnit. A rozhodně to neznamená, že by přestali vyšetřovat, že by přestali stíhat pachatele trestních činů, stejně jako soudci nepřestanou soudit a státní zástupci nepřestanou žalovat,“ věří Milan Štěpánek, že negativní pocit z amnestie práci policistů do budoucna neovlivní.

Psali jsme:

Klausovu amnestii cupuje i herec Kraus: Prezident jen zametá stopy
Klausovu amnestii lze nazvat spiknutím, tvrdí senátor Doubrava
Zeman: Když čtu některá amnestovaná jména, je mně z toho špatně
Vláda amnestující tuneláře nemá právo na existenci, myslí si Sobotka
Amnestie je jako vzkaz pro kmotry a mafie, míní Dvořáková
Průzkum Medianu: Osmdesát procent lidí nesouhlasí s rozsahem amnestie