Petice na podporu rovného přístupu k obětem diskriminace

My, níže podepsaní, vyjadřujeme tímto nesouhlas se současnou podobou antidiskriminačního zákona, který nezaručuje všem obětem diskriminace stejné procesní možnosti při odstranění diskriminačního jednání a dle našeho názoru ani dostatečné prostředky ochrany.

Zásadní problém platné právní úpravy spočívá v nerovném procesním postavení obětí diskriminace a v důsledku toho i jejich rozdílných šancí uspět v soudním řízení. Zatímco například u diskriminace z důvodu etnické příslušnosti již funguje princip sdíleného důkazního břemene rovnoměrně rozloženého mezi žalobce a žalovaného, v případě diskriminace z důvodu věku či zdravotního postižení spočívá celá tíha prokázání diskriminační povahy jednání v oblasti zdravotní péče, veřejných služeb či bydlení na oběti. Starší člověk, který byl vystaven nerovnému zacházení, tak musí nejen dokázat, že k nerovnému zacházení došlo, ale také, že byl motivem k takovému jednání právě jeho vyšší věk - copak ale může někdo číst myšlenky a znát cizí motivaci? Pokud se však v obdobné situaci nachází příslušník etnické menšiny, stačí mu pouze doložit, že s ním bylo nerovně zacházeno, a vysvětlení důvodů už je na žalovaném.

Samostatnou kapitolou je dále nespravedlnost zákona vůči osobám s mentálním postižením, které se z povahy svého handicapu mohou soudní cestou bránit jen velmi obtížně, případně jsou z procesu ochrany před diskriminací zcela vyloučeny.

Apelujeme proto na zákonodárce, aby převzali iniciativu a tento nevyhovující stav napravili. Žádáme, aby všichni občané České republiky měli v rámci obrany proti diskriminaci stejná práva, bez ohledu na druh diskriminačního jednání. Dále žádáme, aby byly vytvořeny podmínky pro eliminaci diskriminace ve společnosti, a to s důrazem na zvýšení prevence.


Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice (Camille Latimier)    Kontaktujte autora petice