Petice za odstranění pravidla přechylování zahraničních ženských příjmení v gramatice a pravidlech českého pravopisu

Vážení představitelé, rozhodující orgány a veřejnost,
my, níže podepsaní občané České republiky, se obracíme na vás s prosbou o zvážení a následné odstranění pravidla přechylování ženských příjmení (u zahraničních ženských jmen) v gramatice a pravidlech českého pravopisu. Toto pravidlo, které zajišťuje feminizaci příjmení žen v češtině, považujeme za zastaralé a v mnoha případech neúměrné zásahu do osobní identity jednotlivce.

Důvody, proč žádáme o odstranění tohoto pravidla, jsou následující:

• Osobní svoboda a identita: Každý jednotlivec by měl mít právo rozhodnout, jak bude jeho jméno znít, bez vnucených pravidel založených na pohlaví. Přechylování zahraničních příjmení často vede k situacím, kdy jsou ženy v podstatě nuceny přijmout formu jména, která neodráží jejich osobní identitu a často ani kulturní či rodinnou tradici. U jmen např. známých osobností pak v mnoha ohledech tato jména naplňují podstatu jakési značky daného člověka. Přechylováním jmen jako Lopezová, Lipaová, Swiftová a podobně dochází až ke komolení jmen notoricky známých umělkyň (sportovkyň a podobně).

• Užívání jmen v mezinárodním prostředí: V dnešním globalizovaném světě se stále více lidí i u nás setkává s potřebou adaptace svých jmen v mezinárodním prostředí. Pravidla přechylování mohou komplikovat užívání jmen v zahraničí a představují překážku pro multikulturní integraci a komunikaci.

• Rovnost pohlaví: Nutnost přechylování příjmení pouze pro ženy zdůrazňuje zastaralý pohled na role pohlaví ve společnosti. Odstraněním tohoto pravidla bychom posílili princip rovnosti mezi muži a ženami.

• Zažité zvyklosti: Usnadnění vnímání a upřesnění pohlaví třeba pro čtenáře médií lze dosáhnout jednoduše doplněním pozice či profese dané ženy. Například „herečka Jennifer Lopez, zpěvačka Taylor Swift/Dua Lipa, krasobruslařka Sasha Cohen, spisovatelka Agatha Christie...“. Není proto bezpodmínečně nutné měnit jejich příjmení jen na základě jejich pohlaví.

• Jazykový vývoj: Český jazyk, jako každý živý jazyk, se neustále vyvíjí a mění. Odstraněním pravidla, které je vnímáno mnohými jako zbytečně rigidní a neaktuální, bychom umožnili přirozenější a flexibilnější rozvoj českého pravopisu.

Požadujeme tedy:
Z revize gramatiky a pravidel českého pravopisu odstranění pravidla přechylování ženských příjmení u zahraničních jmen, aby se zajistila větší jazyková a sociální flexibilita, respektování osobní svobody a prohloubení principů rovných práv a možností pro všechny, bez ohledu na pohlaví. Jakožto členové české společnosti si velmi vážíme bohatství a krásy českého jazyka, avšak věříme, že jeho pravidla by měla odrážet současné hodnoty a potřeby, včetně respektu k osobní identitě a rovnosti mezi pohlavími.


Ivan Hladík    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Ivan Hladík bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Zplnomocňuji Ivan Hladík, aby předal/a informace, které uvedu v tomto formuláři, následujícím stranám:




Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...