Úprava vyhlášky města Mníšek pod Brdy -Zákaz odpalu zábavní pyrotechniky a ohňostrojů i v období od 30.12.-2.1 v intravilánu města Mníšek pod Brdy

Občané města Mníšek pod Brdy, nesouhlasí s odpalem zábavní pyrotechniky celoročně včetně období, které stávající vyhláška města Mníšek pod Brdy povoluje tzn dny od 30.12-2.1.

1. Jsme si vědomi toho, že odpal pyrotechniky může vážně poškodit zdraví zvířat žijících v okolí města včetně zvířat domácích a hospodářských.

2. Víme, že město do ohňostroje vynaloží finanční prostředky, které ale může efektivněji využít jinde v rozpočtu a šetří tím nejen finanční prostředky, ale také životní prostředí.

 

Žádáme tedy tímto radu města Mníšek pod Brdy aby usnesením upravila vyhlášku města a  rozhodla o zákazu používání a odpalování zábavní pyrotechniky v intravilánu města Mníšek pod Brdy i ve dnech od 30.12 - 2.1. V případě, že se rada města rozhodně vyhlášku neměnit, aby návrh podstoupila k projednání na nejbližší zasedání zastupitelstva a zastupitelstvo rozhodlo o změně vyhlášky veřejným hlasováním.

 

Ohňostroje vypouštějí do ovzduší řadu vysoce toxických látek, které představují nebezpečí pro člověka i pro životní prostředí. Lidé přitom o této skutečnosti nejsou dostatečně informováni nebo ji podceňují, uvedli vědci z Akademie věd České republiky (AV ČR). Doporučují proto zábavnou pyrotechniku omezit či zcela zakázat, důležitá je podle nich také osvěta.

„Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují,“ uvedl chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR. Zdravotní rizika emisí z ohňostrojů jsou podle vědců enormní. Lidé je ale podceňují, ignorují, případně o nich vůbec nevědí. „Ohňostrojový smog představuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, která by se jinak v ovzduší vůbec nemohla vyskytovat,“ doplňuje vědec.

Vědci na základě spotřeby pyrotechniky spočítali, že s barevnou plejádou na obloze se každý rok do ovzduší uvolní přibližně 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Baria, které se užívá pro dosažení zelené barvy, se uvolní asi 10,5 tuny, dále tuna stroncia, používaného pro červenou barvu, a pro efekt modré barvy asi 0,5 tuny mědi. V raketách je dále přítomen červený fosfor, síra, práškový zinek a další látky. 

Článek použit z webu: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/zakazte-ohnostroje-apeluji-vedci-z-akademie-upozornuji-na-toxicke-latky-12628)


Tomáš Vacek - občan města Mníšek pod Brdy    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Tomáš Vacek - občan města Mníšek pod Brdy bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:




Placená propagace

Tuto petici propagujeme 3000 lidem.

Zjistit více...