Petice proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM

gog

/ #4569 Jaký je rozdíl - Československo - USA

2013-03-27 22:36


http://www.plzenskykraj.kct.cz/prechody/opona.htm
2. Železná opona

Pro občana žijícího ve svobodné zemi byla "železná opona" těžko pochopitelná. Turisté ze Západu přijížděli k bavorským nebo rakouským hranicím se na vlastní oči podívat na komunistické monstrum. Podél hranice byly rozmístěny vysoké strážní věže, vzdálené od sebe necelý kilometr podle viditelnosti. Mezi nimi byly nataženy tři vysoké drátěné ploty na vrcholu s dráty pod vysokým napětím šest až osm tisíc voltů. Byly zde přeorány pásy půdy, na některých místech byly bunkry a zakopané tanky s děly. Izolátory byly posazeny na kůlech. První stěna byla asi metr vysoká z drátěné síťoviny a nahoře měla dva nebo tři tenké černé dráty na izolátorech sloužící jako poplašné zařízení. Střední stěna byla asi dva metry vysoká a byla pod vysokým napětím. Třetí stěna železné opony byla nízká a z drátěné síťoviny. Sloužila k tomu, aby zabránila zvěři proniknout k elektrické stěně. Na některých úsecích byla ještě čtvrtá stěna, která měla zabránit průjezdu těžkým vozidlům.

Po celé délce státní hranice bylo instalováno zařízení s infračervenými reflektory s dosahem až dvou kilometrů. Voják na strážní věži tak mohl terén pozorovat infračerveným dalekohledem a viděl krajinu dobře ozářenou. Zelené "gestapo" tak mělo práci velmi usnadněnou.

Železnou oponu bylo možno nejlépe vidět v Železné Rudě (Bayerisch Eisenstein). Nádraží bylo rozpůleno včetně nádražního perónu a budovy. Ve vestibulu nádražní budovy komunisté vystavěli drátěnou hraniční stěnu. Německý text návštěvníky důrazně upozorňoval, že československé území nezačíná až u drátěných překážek, ale již u hraničních kamenů, které se nacházejí při východu z nádraží.
--------------------------------
Výstavba plotu na hranici mezi USA a Mexikem vázne
Washington by potřeboval dokončit plot už letos, majitelé pozemků se ale brání.

Washington by potřeboval dokončit plot už letos, majitelé pozemků se ale brání. Autor: REUTERS

8.3.2008 08:58

El Calaboz, Washington - Oblasti kolem texasko-mexické hraniční řekyRio Grande mají být odříznuty od lidí, kteří jsou na nízávislí. Vláda USA zdetotiž hodlá postavit protiimigrační plot. Jeho stavbu však provázejí nesnáze.

Rančeři se bojí, že ztratí přístup k vodě na zavlažování, ekologové se obávají, že ohrožené druhy živočichů nebudou moci migrovat, a rybáři a majitelé člunů nechtějí být odříznuti od své řeky.

Tou řekou je Rio Grande, jež tvoří přírodní hranici mezi Texasem a Mexikem.

Washington plánuje postavit na některých úsecích americko-mexické hranice plot, který by bránil nelegální masové imigraci z Mexika a Latinské Ameriky, jež je v USA považována za velký problém.

Celkově má plot měřit 1070 kilometrů, i když se ve skutečnosti jedná o několik od sebe oddělených sektorů. A ve státě Texas povede převážně po břehu řeky Rio Grande.

Vláda už stihla postavit více než 480 kilometrů tohoto plotu a snaží se velmi usilovně, aby ho letos dokončila celý.
Nevybíravé vládní metody

Cíl Washingtonu je však ohrožen. Řada pozemků v příhraniční oblasti je v soukromých rukou. Více než polovina plotu by měla stát právě na nich.
Majitelé těchto nemovitostí a pozemků ale brání svůj majetek a nechtějí na ně vpustit vládní zaměstnance.

Výsledkem je nekonečná řada soudních procesů. Americké ministerstvo spravedlnosti podalo desítky žalob na soukromé majitele s cílem vymoci si přístup na jejich pozemky soudní cestou.

Vláda argumentuje tím, že plot staví na základě přání americké veřejnosti. Rančeři a majitelé pozemků v údolí řeky Rio Grande zase hájí svá vlastnická práva a podávají na vládu hromadné žaloby.

Stěžují si, že vláda vůči nim používá nevybíravé nátlakové metody, jaké patří do 30. let minulého století. Tehdy se podle některých rančerů Washington choval úplně stejně, když vyvlastňoval půdu pro výstavbu protipovodňových hrází.
------------------------------------------------

Betafence střeží hranici mezi USA a Mexikem

Guardian, americký systém oplocení, střeží hranice ve Spojených státech.

Americká pobočka společnosti Betafence, která je členem skupiny Betafence od roku 2008, vyrobila a nechala si patentovat unikátní systém oplocení Guardian, který má vysoký bezpečnostní potenciál. Plot je složený z modulů, jež jsou tvořeny ocelovými rámy s různými výplněmi, pletivovými částmi plotů, svařovanými sítěmi, panely, perforovanou ocelí a dokonce i neprůstřelným sklem („ArmorGuard“). Tyto typy plotů se dají snadno kombinovat s kontrolním a detekčním systémem.

Systém oplocení „Guardian“ se mimo jiné používá i:

- na hranici mezi USA a Mexikem