MANIFESTAČNÍ PETICE ZA ODSTOUPENÍ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#30086

2015-01-05 13:27

#30083: - Re: Re:  

Souhlas.Pokavad byla zminka o prvni republice tak byla podrobne popsana Svarovska stavka.Povinna cetba Anny Proletarky a Rude zare nad Kladnem.Chodil jsem do skoly v padesatych letech a nevim presne jaky druh dejepisu ucili na slovensku ale nepamatuji si ze krome toho ze Masaryka nazyvali burzoaznim prezidentem jsme se o nem ucili neco vice. To same i ostatni predmety.Vsechno se zamerovalo na Generalissima Stalina a cleny kolaborantske vlady vedene Gottwaldem,pozdeji Zapotockym(o tom ze byl kapem v koncentracnim tabore a slouzil NACISTUM o tom nabyla take ani zminka.Dalsi nacisticky kapounek Novotny,jak by smet.

 

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#30090 Re:

2015-01-05 13:51:00

#30086: -  

 Ty asi chceš citát z tej učebnice. Tak dobre, len tak námatkovo: " Masarykova realistická strana, ktorá sa v roku 1900 konštituovala ako Česká strana ľudová, po rozšírení radov o časť ôpokrokárov" prijala r. 1906 názov Česká strana pokroková. Vo svojom predvojnovom buržoázne roformistickom programe okrem požiadavky federatívneho usporiadania monarchie ( podľa švajčiarskeho vzoru) podporovala hospodárske a politické záujmy strednej priemyselnej buržoázie. Vystupovala proti klerkalizmu, neúspešnej mladočeskej politike a niektorými demokratickými požiadavkami (osemhodinový prac. čas, všeobecné hlasovacie právo, za ktoré sa roku 1905 postavili aj mladočesi a agrárnici) , získavala uznanie aj medzi sociálnymi demokratmi...  (str. 284)

"Politika odboja vedeného T. G. Masarykom ... striktne preadzovala ním zastávanú myšlienku jednotného československého národa (čechoslovakistická ideológia), ku ktorej a priklonil aj Milan Rastislav Štefánik, hlavný spolupracovník Masarykom organizovanej činnosti v zahraničí... Túto politickú koncepciu Masaryk a s ním aj Štefánik podopierali aj tým, že v propagácii budúceho československého štátu pred dohodovými politkmi bolo treba ako jeho hlavného reprezentanta uvádzať jediný národ, ktorý by popri silných národnostných menšinách bol dosť pevnou protinemeckou bariérou v strednej Európe i tým, že by hraničil priamo s Ruskom. Takto osnovaný plán "samostatných Čeich" prijal Masaryk už vo svojom prvom memorande anglickým politikom v roku 1915..." (str. 287 - 288)

alebo: 

" V dobe, keď vedúci činitelia nášho zahraničného odboja boli ešte v cudzine, vzniklo 14. novembra 1918 rozšírením Národného výboru československého Revolučné národné zhromaždenie. Tento orgán zbavil habsburskú dynastiu všetkých nárokov na české kráľovstvo, prijal pre štát republikánsku formu a zvolil za prezidenta profesora T. G. Masaryka..."

Každá doba interpretuje dejiny po svojom. V oficiálnych výkladoch  sa prekrúcali  a boli plné mýtov odjakživa. My sme však vedeli čítať medzi riadkami a konfrontovať, oddeliť zrno od pliev, fakty od tendenčných interpretácií:-). To dnes mnohí nevedia - žerú predžuté.