Opravte Pragerovy kostky! Petice za zachování a rekonstrukci budovy „kostek” u Emauz
Opravte Pragerovy kostky!
Petice za zachování a rekonstrukci budovy „kostek” u Emauz
Adresát:
Zastupitelstvo hlavního města Prahy,
Magistrát hlavního města Prahy,
Mariánské nám. 2/2, Praha 1, 110 01
My, níže podepsaní, vyjadřujeme obavy o aktuální stav takzvaných Pragerových kostek v blízkosti Emauzského kláštera a Karlova náměstí. Zastáváme přesvědčení, že by budova měla i nadále plnit účel, pro který byla navržena: sloužit ve prospěch Pražanů a propojovat odborníky s veřejností v diskuzi o rozvoji Prahy.
V konstrukčně unikátní budově architektů Karla Pragera a Jiřího Kadeřábka aktuálně sídlí Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) a Centrum architektury a městského plánování (CAMP) — o to paradoxnější je skutečnost, že samotná stavba je v současnosti v havarijním stavu. Ačkoliv rada hlavního města odsouhlasila záměr rekonstrukce již v dubnu roku 2022, připravený projekt nebyl schválen do rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025. Věc nebyla přehodnocena ani na základě pozměňovacího návrhu. Toto rozhodnutí považujeme za nešťastné a nepřijatelné.
Za více než stěžejní považujeme zachování architektonické hodnoty budovy. Objekt takzvaných „Pragerových kostek“ vznikl na přelomu 60. a 70. let. Skládá se ze tří kvádrových pavilonů a přízemní budovy, ve které najdeme výstavní sál pro původně zamýšlené Baucentrum a kde dnes příhodně sídlí Centrum architektury a městského plánování.
Samotný CAMP je instituce světového významu. Vybudoval si dobrou pověst svou přístupností různorodým skupinám návštěvníků, konání bezpočtu veřejných akcí i plnění jedinečné funkce krytého veřejného prostoru v centru města. Multimediální galerii navštíví ročně fyzicky více než 150 tisíc návštěvníků — plní tedy v edukacii o městě nezastupitelnou roli. V prostoru v minulosti proběhla řada obsáhlých výstav, věnující se klíčovým projektům hlavního města: Nákladové nádraží Žižkov, Rohanský a Libeňský ostrov či nová hala Hlavního nádraží. Kromě výstavy všech soutěžních návrhů zde proběhlo také slavnostní vyhlašování výsledků soutěže na budovu budoucí Vltavské filharmonie. V neposlední řadě měl CAMP čest hostit v červnu minulého roku prezidenta Petra Pavla s první dámou Evou Pavlovou během oficiální návštěvy města. „Potěšilo mne, že máme takhle sofistikované pracoviště pro rozvoj hlavního města, které úzce spolupracuje s dalšími velkými městy v České republice, to mne naplňuje optimismem,“ — komentoval návštěvu Pragerových kostek prezident České republiky. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy je hlavním koncepčním pracovištěm v oblasti jejího rozvoje a jeho společné fungování v symbióze s CAMPem navazuje na původní ideu architektů budovy. Myšlenka, že by obě instituce měly být přesunuty, či dokonce rozděleny, je zcela nesmyslná.
Budova Pragerových kostek má své problémy, které tkví zejména v jejím kritickém technickém stavu — především proto, že za 50 let od svého vzniku neprošla generální rekonstrukcí. Obvodové pláště již dávno dožily a jejich opravy nikam nevedou. Konstrukce jsou nadále vystavovány povětrnostním vlivům a zvyšuje se riziko defektu některých částí, především ocelových táhel, která jsou v obzvláště špatném stavu — po 50 letech mohou být náchylná k vibracím a tepelným šokům. Budova je z energetického hlediska zcela mimo současné parametry a normy: už dnes během každodenního provozu se potýká se zatékáním vody a neudržitelnou energetikou. Rekonstrukce by řešila nedostatečné vyztužení konstrukce jako snadno napravitelný problém, který bez újmy na architektonické hodnotě budovy vyřeší její současné nedostatky.
Technický stav se neustále zhoršuje a vzhledem k růstu cen stavebních prací i materiálů může další přehlížení těchto problémů vést k nárůstu ceny celkové rekonstrukce. Opomíjení problému a odkládání řešení je nejenom neekonomické, ale může ohrozit také budoucnost fungujících a oblíbených institucí, kterými IPR a CAMP nepopiratelně jsou. Praha nesmí přijít o další unikátní stavbu poválečné architektury a o jedinečné místo, kde se Pražané vzdělávají, diskutují, relaxují a setkávají se — proto je třeba areál co nejdříve zrekonstruovat.
Projekt rekonstrukce, řešící zmíněné problémy a zároveň respektující hodnoty původního návrhu z 60. let, přitom již existuje. Záměr mimo jiné počítá se zpřístupněním prostorné střešní terasy, kterou architekti areálu plánovali otevřít veřejnosti. K naplnění jejich myšlenky ale nikdy nedošlo. Rekonstrukce Pragerových kostek by se tak mohla stát vhodným příkladem, jak přistupovat k poválečné architektuře: nabízí příležitost neuchýlit se k demolici, ale naopak za použití současných technologií přiblížit objekt současným požadavkům a zároveň zachovat jeho původní nadčasový koncept. Nekonečným zvažováním rekonstrukce areálu hlavní město riskuje zánik dalšího místa s jedinečným geniem loci a vytváří negativní precedens pro nakládání s prostory veřejného charakteru.
Požadujeme opětovné projednání tématu Pragerových kostek na jednání zastupitelstva hl. m. Prahy a zajištění potřebných finančních prostředků na důstojnou rekonstrukci. Apelujeme proto na všechny odpovědné na rozhodovacích pozicích i širší veřejnost, aby v současnosti, kdy je budoucnost objektu v ohrožení, vyjádřili jasné stanovisko a postavili se za tuto stavbu jedinečného charakteru a náplně.
Petiční výbor
Kontaktní osoba:
MgA. Jan Poslušný (architekt a UX/UI designer)
Nad Královskou oborou 242/29, Praha 7, 170 00
Další členové:
Matěj Beránek (šéfredaktor ASB), Rok 2, Sušice 342 01
doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. (historička architektury)
Pavel Hrubý (předseda spolku Architektura 489) Kateřinská 21, Praha 2, 120 00
Jan Poslušný Kontaktujte autora petice