Otevřený dopis zaměstnanců a podporovatelů Západočeského symfonického orchestru zástupcům Města Mariánské Lázně

Vážený pane starosto, ctěné zastupitelstvo Města Mariánské Lázně.  

V úvodu našeho dopisu bychom Vám rádi vyjádřili naši velikou vděčnost za finanční podporu, kterou nám každoročně poskytujete a bez níž bychom jako hudební těleso nemohli existovat již více než 200 let! Víme, že podporovat orchestr v malém městě, jako jsou Mariánské Lázně, je nesmírně obtížné. My jako hráči jsme se vždy snažili pomáhat šetřit peníze, které nám město dalo a hospodařit s nimi co nejlépe. V případě nutnosti jsme na výpomoc vždy zvali hráče z nejbližšího okolí. Několik z nás hraje podle potřeby na více různých nástrojů, abychom nemuseli zvát další muzikanty. Někteří z nás zastávají v orchestru více funkcí za minimální finanční ohodnocení, protože to stojí mnohem méně peněz, než platit někoho zvenčí. Bohužel to je v podstatě vše, čím můžeme jako hráči přispět ke snížení nákladů. Veškerá organizace a přerozdělování rozpočtu leží na bedrech vedení orchestru a správní rady.

Mnozí z nás pracují v orchestru již několik desítek let a za své působení zažili mnoho problémů pracovních, finančních i osobních. Nejen dlouhodobí členové, ale i mladší generace, která nyní v ZSO působí, se shodujeme, že jsme ještě nikdy nezažili, aby se k nám jakékoli vedení, natož vedení kulturní instituce, chovalo způsobem, jakým se chová nynější ředitel ZSO. Nehledě na to, že koncepci fungování orchestru, která je nám nyní nabízena, považujeme za likvidační. Doopravdy by naše vedení chtělo způsobit zánik nejstaršího symfonického orchestru v České republice? Bohužel, na opakované námitky, kritiku, ale i dobře míněné rady na zlepšení z naší strany, se nám opakovaně dostává odpovědí typu: „Tak pokud se Vám tu nelíbí, nikdo Vás tu nedrží, můžete dát výpověď.“ Ze zoufalství nad rychlým zhoršením situace a neschopností vedení naslouchat kritice svých postupů, podalo výpověď několik našich dlouholetých kolegů. Možná Vám bude řečeno, že všichni odešli z osobních důvodů a vlastně nepodali výpověď, ale odešli formou dohody. Pravda je však taková, že buď nezvládli osobní nátlak, který na ně vedení vyvíjelo, nebo odmítli pod současným vedením působit. Naštěstí pro nás, několik členů z těch kteří odešli, prohlásilo, že by se rádi vrátili na svá místa, pokud se situace uklidní a ve vedení orchestru bude někdo jiný.

Pravděpodobně Vás bude náš pan ředitel přesvědčovat, že z našeho rozpočtu není možné udržet orchestr v dosavadním stavu, a že musíme provést restrukturalizaci instituce. V orchestru musí nastat změny, to si plně uvědomujeme. Když se ale podíváte na budoucí rozpočet 2025, který nám i Vám pan ředitel nabízí, je zřejmé že sezóna, která se naplánovala pro příští rok, se v případě nezdaru dá považovat za likvidační. Podle našeho názoru jsou některé koncerty extrémně drahé. Za vysoké částky jsou zváni nejdražší sólisté a dirigenti, měsíčně v řádech statisíců navíc. Jsou vybírány velké programy, které nejsme schopni personálně obsadit. Naše momentální vedení má bohužel malé   kontakty na to, aby zvládlo personálně obsadit koncerty v právě probíhající sezóně. Jak vysoká je pravděpodobnost, že se jim to podaří v sezóně příští? V neposlední řadě, vysoké procento koncertních programů na rok 2025, na mariánskolázeňská pódia absolutně nepatří.

Nejsme ani právníci, ani ekonomové. Nedokážeme posoudit, jestli naše vedení za poslední dva roky vyčerpalo všechny možnosti na získání dotací a grantů. Ano, je možné, že vyčerpalo. To ale přeci neznamená, že neexistuje žádná jiná cesta, než převedení zaměstnanců na OSVČ a s tím související neplacení daní a pojistného. Takový krok navíc považujeme za právně sporný a nanejvýš rizikový. Ano, díky komplikované situaci ve světě, se kultura všeobecně začíná přesouvat na vedlejší kolej. Nečekáme zázraky ani od státu ani od města. I orchestry formátu České filharmonie se musely začít poohlížet po jiných finančních zdrojích. Tyto zdroje figurují v soukromých sférách. Získat peníze touto cestou je komplikované. Vyžaduje to velikou dávku empatie, nekonečně hodin společenských večeří, nabízení abonentních lístků v první řadě v Casinu, až po soukromý koncert v místě bydliště. Ty cesty tady ale jsou. Nového pana ředitele máme od června letošního roku. Již v říjnu nám předložil restrukturalizaci orchestru se slovy, že jiná cesta, kromě zániku orchestru, neexistuje. Nevěříme, že pan ředitel vyčerpal všechny možné alternativy sehnání financí pro chod ZSO.

Obracíme se přímo na Vás, jako na naši poslední možnost. S vedením orchestru jsme se snažili několikrát komunikovat. Nejen osobně a přes email, ale i na několika schůzích celého orchestru. Nikdy to však bohužel nevedlo k žádným výsledkům. Obracíme se na Vás s prosbou o pomoc a o přehodnocení kroků současného vedení. Prosíme, svěřte orchestr osobě, která by byla schopna i se slíbeným rozpočtem připravit krásnou sezónu. Víme, že tato možnost existuje, i když je nám neustále opakováno, že to jinak, než restrukturalizací nejde. Důvěřovali jsme vedení i správní radě, ale opakovaně nám dokazují, že nemají zkušenosti se specifickým provozem lázeňského orchestru. Logicky soudíme, že když si organizace, v našem případě orchestr, nemůže něco dovolit, měl by vzít to co má a nevymýšlet to, na co nemá.

Za posledních pár let vysoce stouplo povědomí o ZSO v celé České Republice. Zlepšením hudební úrovně jsme i dosáhli na vyšší dotace od Ministerstva kultury. Co se však z orchestru vytratilo, je lidský klid na práci, srdeční obětování a takzvané táhnutí za jeden provaz. V historii orchestru již nastaly situace, kdy ředitel předstoupil před své zaměstnance a hluboce se jim omluvil, že výplaty tento měsíc dorazí později. Ať měl pro to jakékoli důvody, členové orchestru mu vždy důvěřovali. Výplaty vždy nakonec dorazily. My muzikanti jsme zvyklí, že se netopíme v penězích. Víme, že sehnat finance je náročné. Co však nejsme ochotni akceptovat, je arogantní chování, osobní nátlaky těsně před koncerty, e-mailové konverzace na hraně bossingu a nabízení výpovědi jako odpověď na cokoli, co se nám nelíbí.    

Vážený pane starosto, vážené zastupitelky a zastupitelé Města Mariánských lázní. Prosíme, vyslechněte nás na osobní schůzce. Zvažte, jestli aktuální vedení ZSO je finančně a manažersky kompetentní k vedení lázeňského orchestru. Máme pro ZSO adekvátní řešení. Máme pro ZSO i osobu, která by byla nejen schopna, ale i ochotna toto řešení realizovat. Prosíme, vyslechněte nás a nevěřte, že jediné možné řešení je nabízená restrukturalizace - převedení zaměstnanců na OSVČ.  

Se srdečným pozdravem,

zaměstnanci a podporovatelé Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně.


Markéta Kolaříková    Kontaktujte autora petice