Otevřený dopis s otázkami na p. kardinála Dominika Duku v souvislosti s jeho napomínáním oponentů církevní antigenderové kampaně
Odpověď arcibiskupství
2019-02-01 10:09:37Komentáře na odpověď jsou kvůli zpřehlednění níže, děkujeme za pochopení.
David Smyčka
Komentář pana Tomáše Halíka, v závěru poděkování všem signatářům
2019-01-25 14:37:48Vážený pane Smyčko,
David Smyčka
Odpověď pana arcibiskupa
2019-01-24 13:24:44Děkuji panu arcibiskupovi za odpověď, viz sken níže. Dovolím si komentář.
Bohužel odpověď příliš neodpovídá na položené dotazy, přestože některé pan arcibiskup přímo opakuje: "co jsem chtěl širšímu společenství věřících napomenutími sdělit, zda se nesmí v církvi veřejně nesouhlasit s kroky biskupa, zda církev nemá akutnější úkoly, než vést antigenderovou kampaň?"
Z kontextu odpovědi vyplývá, že napomenutí kněží byli napomenuti proto, že porušili závazek poslušnosti biskupovi. Není řečeno čím, na to samé si v médiích aktuálně stěžuje i T. Halík a T. Petráček nekritizoval nic jiného, než právě způsob vedení církevní antigenderové kampaně. Vůbec se p. arcibiskup nevyjadřuje, zda byl skutečně napomenutými kněžími naplněn kánon, kterým své napomenutí již dříve odůvodnil: kánon 1339 (odst. 2 o pohoršení či narušení veřejného pořádku). Pochybnost, zda pan arcibiskup neuplatnil napomenutí nepodloženě, tak nerozptýlil.
Pan arcibiskup k dotazu, proč tvrdil, že s napomenutím kněží souhlasili všichni biskupové, nově mluví již jen o konzultování s některými. Tato jediná pasáž naznačuje jisté uznání přehnanosti prvotního postoje pana arcibiskupa.
V posledním odstavci shrnuje: "gender je otázka věroučná - viz papežovy výroky". No, papežovy výroky se k vedení antigenderové kampaně u nás nijak nevyjadřují a naopak papež říká leccos k lecčemu, třeba k životnímu prostředí, aniž by někoho napadlo to považovat za věrouku. Znovu však pan arcibiskup v odstavci mluví o disciplíně, o „urážce uvnitř i vně církve“, která byla smyslem napomenutí. To je patrně jádrem sdělení pana arcibiskupa: nelze kritizovat kroky biskupa tak, aby se cítil uražen. Zde opět schází odpověď na poslední dotaz z našeho dopisu: zda úředně vedené napomínání kvůli osobnímu pocitu uraženosti není projevem klerikalizmu (přemrštěného vnímání důležitosti sebe sama v rámci církevního úřadu). Odstavec končí žehráním arcibiskupství, že se kauza neměla medializovat. Ať už prvotní úniky informací již z jednání ČBK způsobil kdokoliv, je zveřejňování zjevně kauze prospěšné. Arcibiskupství je jednak nuceno svá tvrzení korigovat a, pokud skutečně je napomínání z osobních důvodů projevem klerikalizmu, je zveřejňování jediná možnost, která klerikálním tendencím může bránit. Navíc v době masivního využívání sociálních sítí je utajování událostí s více účastníky utopické. Naopak, považujme zveřejňování za standard a každý, vč. arcibiskupství, nechť své postoje se ctí obhájí.
Bohužel s odstupem doby mám z celé kauzy pocit, že genderová problematika tolik neštěpí rodiny, jako rozštěpila církev. Že přehnaná církevní kampaň proti genderu již církev natolik znevěrohodnila, že ostatní společnost už nás neposlouchá (natož vláda s ratifikací Istanbulské úmluvy či novelami některých zákonů, což bylo motivem církevní kampaně). Dokonce ani pan Halík po napomenutí neomezil své mediální komentáře k církevnímu dění. Zato řadoví kněží dostali jasný vzkaz: rozmyslete si, zda budete veřejně kritizovat kroky biskupa!
David Smyčka 24.1. 2019, rozmaryn@seznam.cz
David Smyčka
Odeslání dopisu s dotazy na p. kardinála a zveřejnění odpovědi
2019-01-10 13:55:46Vážení signatáři Otevřeného dopisu s dotazy na pana kardinála Dominika Duku v souvislosti s jeho napomínáním oponentů církevní antigenderové kampaně,
dopis jsem adresátovi dnes 10.1. odeslal. Podepisování dopisu na tomto webu však probíhá nadále a i nadále zde text dopisu zůstává zveřejněn. Případnou odpověď zveřejním rověž touto cestou včetně rozeslání na emaily všech signatářů. Všem velmi děkuji za podporu dopisu a hlavně za úsilí udržet pluralitu názorů v naší církvi i nadále.
David Smyčka
David Smyčka