NE návštěvě čínského prezidenta a strateg. partnerství ČR a ČLR


Nepřihlášený uživatel

/ #19 Pravdoláskaři vymatlaní, proč nejdete raději demonstrovat před britskou ambasádu?

2016-04-11 08:18

Čínského prezidenta vítaly v Londýně davy, s královnou jel zlatým kočárem

Do Británie dorazil na čtyřdenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching. Britský královský dvůr mu nachystal okázalé přijetí. Centrem Londýna se projel v pozlaceném kočáře s královnou Alžbětou II., podél cesty vlály stovky čínských a britských vlajek. Čína se v království údajně inspiruje, jak vypadá právní stát.

Kolonu mířící k Buckinghamskému paláci sledovaly davy lidí, kteří podle stanice BBC mnohdy vyjadřovali podporu Siovi, ale někteří ho naopak kritizovali. Zástupci místní čínské obce tancovali na ulici s čínskými draky. V průběhu dne se zároveň očekávají další protesty lidí, kteří odsuzují porušování lidských práv v Číně.

Ještě před cestou k Buckinghamskému paláci uvítali prezidenta spolu s panovnicí premiér David Cameron a řada dalších osobností. Na počest čínského hosta zazněla slavnostní dělostřelecká salva. Celý obřad provázely desítky příslušníků královské gardy v červených uniformách.

Si Ťin-pchinga osobně uvítal i korunní princ Charles, který přitom jako přítel tibetského duchovního vůdce a kritika Pekingu dalajlamy má s Čínou napjaté vztahy. Na místo úterního setkání jel podle televizních záběrů ale Charles autem, na jehož střeše vlála čínská státní vlajka. Slavnostní večeře v Buckinghamském paláci už se však nezúčastnil.

Celý program se odvíjel ve slavnostním až pompézním duchu, jak bývá u významných státních návštěv v Británii zvykem. Lidé mohli vystoupení Si Ťin-pchinga v parlamentu i projevy při státním banketu sledovat v přímých televizních přenosech.

Královna na úvod slavnostní večeře řekla, že návštěva čínského prezidenta v Británii znamená „milník v tomto nebývalém roce spolupráce a přátelství mezi Spojeným královstvím a Čínou“.

Panovnice ocenila také „globální partnerství“ obou zemí při reakci na naléhavé výzvy. Británie a Čína jsou podle ní „správci mezinárodního systému založeného na pravidlech“. Alžběta II. vyjádřila přesvědčení, že britsko-čínské vztahy se nyní posílí „na mnoho příštích let“ a uvítala například rostoucí počet podnikatelů i turistů v Británii.

Čínský prezident na večeři vyzdvihl spolupráci mezi Čínou a Británií už za 2. světové války, od jejíhož konce letos uplynulo 70 let. Čína podle něj nikdy nezapomene na britskou podporu. Si ujistil, že dobré vztahy mají obě země i dnes. „Máme dobrou komunikaci o světových záležitostech,“ prohlásil.

Od návštěvy Si Ťin-pchinga, který po Spojených státech reprezentuje druhou největší světovou ekonomikou, si vláda britského konzervativního premiéra Davida Camerona slibuje obchodní a investiční smlouvy v hodnotě více než 30 miliard liber a v jejich důsledku 3900 nových pracovních míst. Dobrý byl hlavně pro Británii dosavadní vývoj vzájemných obchodních vztahů. Britský export do Číny se za poslední desetiletí zečtyřnásobil.

„Čína a Spojené království jsou ve stále větší míře na sobě závislé,“ řekl také Si Ťin-pching. Obě země podle čínského prezidenta mají stále více společných zájmů..