Podpora Mgr. Vítězslavě Baborové, radní Jihočeského kraje za KSČM


Nepřihlášený uživatel

/ #1039

2012-12-11 23:24

Všichni jsou už v Německu? Ano, na trzích a v obchodech…

Dramatický propad kupujících zaznamenávají v těchto dnech nejen obchody s potravinami, ale i s oblečením, hračkami, prostě se spotřebním zbožím. Lidé, mající akční rádius alespoň do sto kilometrů od hranic, totiž vyjíždějí za nákupy do sousedního Německa. A nejde o spanilé jízdy…. Na plzeňském náměstí se lidé pohledají…
Autor: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu
11.12.2012 19:40

Trhy na plzeňském náměstí jsou viditelně slaběji navštěvované než v minulosti. Ceny jsou tu totiž poměrně vysoké. Ostatně, v případě několikatisícového denního nájmu za stánek se není čemu divit. Klobása za 55 korun, deset deka prejtu bratru za třicet korun, stejné množství ovaru ještě o něco více. „To bych musel trkat,“ sdělil jeden z návštěvníků trhů pro ParlamentnListy.cz. „Na stojáka stojí deset deka prejtu pár korun. Grog se bojím koupit a svařák si radši vychutnám v Německu.“ I v kamenných obchodech se zatím zástupy nekonají. Kdo má auto, jede do Bavorska.

Psali jsme:

Češi v příhraničí při nakupování zapomínají na vlastenectví, říká žena z Německa
Češi kradou maso a další jídlo. Hašek: Vládo, jídlo se stává luxusem

Pokud jste ze severozápadních Čech, míříte za nákupy do Saska. Levnější je tam prakticky vše, stejně jako u západočeských sousedů v Bavorsku – značkové oblečení, sportovní potřeby, samozřejmě potraviny. „Je to opravdu globalizace. Vaši lidé kupují naše bavorské sýry, které se dělají většinou z českého mléka,“ říká jeden z dopravců. Nedodá však, že naši zemědělci to německým zpracovatelům prodají velmi rádi – vždyť jim nabízí v průměru za litr mléka o korunu víc. Vánoční trhy v Lipsku, Drážďanech, Regensburgu, Norimberku, Mnichově nebo Pasově – všude tam je spousta Čechů. Ti ale samozřejmě chybějí v prodejnách nebo na náměstích v tuzemsku. V diskontech se pomalu domluvíte česky, čeština je slyšet ze všech stran…
Módní oblečení a boty jdou na dračku

Dům módy Garhammer ve Waldkirchenu, zhruba 80 kilometrů od hraničního přechodu Strážný na bavorské straně Šumavy, praská ve švech. „Čechů je tu hodně,“ říká pro ParlamentniListy.cz jeden z majitelů této rodinné firmy Johanes Christoph. „Registrovaných klientů máme kolem 60 000, z toho 1200 z České republiky. A to jsou ti, kteří chtějí nám dát na sebe kontakt a využívat další výhody. Náhodných zákazníků od vás je ale daleko víc,“ dodává spokojeně jeho bratr Christoph. Také už připravili internetové stránky i prospekty v češtině a ze 400 zaměstnanců již několik hovoří česky. A to je v městečku o 10 000 obyvatelích, které není ani okresní. Módní oblečení je u až o třetinu levnější a servis se nedá srovnat – to říká drtivá většina z návštěvníků tohoto obchodního domu.

Anketa

Jezdíte také nakupovat do zahraničí?

Ano, často a nejen před Vánocemi. Vždy na větší nákup, aby se to vyplatilo, nežiju totiž v pohraničí
53%
Ano, alespoň jednou před Vánocemi, nasát tu atmosféru
5%
Ne, nejezdím, jsem spokojený(á) s nabídkou v Česku
2%
Ne, jezdil(a) bych, ale mám to daleko. A na větší nákup párkrát do roka nemám
40%

265
Celkem hlasovalo:

„Nechápu, jak se uživí,“ říká jeden spokojený kupující, táhnoucí ke svému autu na bezplatném parkovišti, vzdáleném jen co by kamenem dohodil dvě velikánské tašky. „Tolik zaměstnanců, kávu zdarma a ještě takové ceny. A když si žena vybírala spodní prádlo, obsluha byla zhruba v jejích letech. Klukovi zas pomáhal zhruba stejně starý teenager….!“

Téměř nákupní zájezdy se konají do většiny diskontů Aldi a Edeka po celé bavorské straně Šumavy. Jezdí sem i majitelé hotelů z Čech, pro které je to nejlevnější způsob nákupu. „Makro je obrovsky drahé, to jednotlivé české markety mají zboží v akci levnější. Raději zajedu deset kilometrů za hranice a jsem spokojený,“ dozvěděli jsme se od majitele jednoho železnorudského hotelu. Obyvatelé jihočeských a západočeských sídel začínají využívat i pravidelná železniční spojení v příhraničí,a obtěžkáni taškami či bágly podporují německou, respektive bavorskou ekonomiku.

Psali jsme:

Armádní obchodování bez souhlasu vlády. Na obraně to zavání zločinem
Policie nakoupí elektroniku do aut za 300 milionů korun
Novela o nákupu vojenského materiálu umožní obejít překupníky zbraní

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE



Placená propagace

Tuto petici propagujeme 3000 lidem.

Zjistit více...