Nesouhlasím s propuštěním Mgr. Stanislava Svobody

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#46

2013-07-03 14:44

S bývalým kolegou Stanislavem Svobodou jsem učila sedm roků na Gymnáziu v Uničově. Tehdy byl mým nadřízeným - zástupcem ředitele. Naše cesty se pak rozešly; já nastoupila na Gymnázium Hejčín v Olomouci, on přešel o několik let později na Gymnázium Čajkovského v Olomouci. Oba jsme jako Olomoučané pracoviště změnili z důvodů dojíždění. Stanislava si pamatuji jako mimořádně pracovitého, precizního kolegu, velmi vzdělaného, ale i přirozeně náročného učitele a zejména jako vždy nesmírně slušného, vstřícného a obětavého člověka. Jeho výše zmíněná preciznost, s níž kontroloval práci nás učitelů z pozice zástupce, byla vždy namístě a mohla nanejvýš "vytáčet" kolegy, kteří neplnili své povinnosti rovněž precizně. Také jeho náročnost vůči studentům byla v pořádku, protože kde jinde má učitel klást laťku svých požadavků vysoko, když ne na gymnáziu? Řada studentů kdysi i dnes trpěla a trpí mylnou představou, že předmět ZSV je jednoduchý a že maturita z takového předmětu by nemusela být tak náročná, jako je tomu v předmětech jiných. Opak je pravdou; ostatně nejinak je tomu i na našem hejčínském gymnáziu, kdy mnohý student právě ze ZSV u maturity neuspěje.
Kolega Svoboda byl na Gymnáziu Čajkovského také zástupcem (členem bývalého vedení) a i na této škole si nadělal mezi některými učiteli právě pro svou důslednost, pečlivost a obyčejnou lidskou slušnost několik "nepřátel". Pro některé členy sboru může být nepříjemné, že jim jako bývalý zástupce tak trochu vidí do karet a ví, co není v úplném pořádku.
Způsob, jakým dostal výpověď, je opravdu nestandardní a není hoden gymnázia. Proč se učitel jako třídní nemůže rozloučit se svou třídou a sdělit jí, že se od září už spolu neuvidí? Proč vedení školy neuspořádá poslední den závěrečnou poradu? Proč učitelé jdou na dovolenou, aniž by znali své úvazky? (Na našem gymnáziu známe už nyní díky pracovitosti vedení nejen úvazky, ale i budoucí rozvrhy hodin...A s možnými změnami v průběhu prázdnin samozřejmě naše vedení operativně počítá.)Proč vedení Čajkovského oznámí učiteli, že ho propouští pro nadbytečnost (???), až když už je většina jeho kolegů za branami gymnázia? Odpověď je velmi jednoduchá, ale odpovězte si na ni každý sám.
Opravdu nechápu, jak se může vedení školy dobrovolně zbavit dobrého a zkušeného pedagoga, o jaké je dnes nouze...
Nejde tady už o to, aby se Stanislav vrátil zpět na gymnázium (jak ho znám, ani by už po tom nijak netoužil).Jde spíš o princip a o způsob jednání vedení školy se svými podřízenými.Podařilo se jim mezi pedagogy navodit atmosféru strachu, ale ta kvalitní práci nijak neprospívá...

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#47 Re:

2013-07-03 15:42:30

#46: -

Jak dlouho jsi to psal Staňo? příště se pochval ještě víc :)

Martina Tökölyová

#91 Re:

2013-09-10 18:09:19

#46: -

S tímto příspěvkem se zcela ztotožňuji. Pan Svoboda mě učil celé čtyři roky na gymnáziu v Uničově, z jeho předmětů jsem i maturovala a musím říct, že ze znalostí, kteřé jsem v ZSV a filosofii získala, jsem těžila celé vysokokolské studium.

Jen hlupák může napsat, že pozitivní příspěvky si píše Standa sám, ten by se k něčemu takovému nikdy nesnížíl.