MANIFESTAČNÍ PETICE ZA ODSTOUPENÍ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#52971 Re: Re: Re: 90 % VULGÁRNÍCH PŘÍSPĚVKŮ JE ZDE OD PŘÍZNIVCŮ ZEMANA.

2015-08-14 14:09

#52969: - Re: Re: 90 % VULGÁRNÍCH PŘÍSPĚVKŮ JE ZDE OD PŘÍZNIVCŮ ZEMANA. 

 

Kam se stahují „máničky“? Mladé lidi honili komunisté s nůžkami

Před 44 lety začal největší násilný zátah komunistického režimu proti takzvaným máničkám. Mladíci s dlouhými vlasy a la Beatles byli zavíráni a násilně střiháni..

 

"Za 'máničky' - vlasatce - jsou považovány osoby s enormně dlouhými vlasy a neupraveným zevnějškem, jejichž chování je nevhodné a vulgární. Přitom nemusí splňovat všechny uvedené znaky současně."

Tak charakterizovala Komunistická strana Československa mladé muže s dlouhými vlasy, které se rozhodla právě před 44 lety rozehnat v akci Vlasatci.

 

Z policejních hlášení

Mánička
"Osoby s enormně dlouhými vlasy, neupraveným zevnějškem a jejichž chování je nevhodné a vulgární. Přitom nemusí splňovat všechny uvedené znaky současně."

"Společným rysem této mládeže je provokativní a odpuzující chování vůči spoluobčanům na veřejnosti i v uzavřených místnostech."

Pásek
"Osoba, která nezvyklým oblečením, okázale odlišnými zálibami a nápadným chováním dává najevo svůj odstup od průměrné společnosti."

MF DNES získala unikátní, dosud nezveřejněné dokumenty o komunistické kampani ze srpna 1966, které budou zveřejněny v připravované knize Vraťte nám vlasy. Podílelo se na ní několik složek režimu: aparát strany, uniformovaná Veřejná bezpečnost i tajná policie - Státní bezpečnost.

 

Z dokumentů plyne, že komunisté si přesně zaznamenávali výskyt "mániček" v jednotlivých okresech a malovali si ho do mapy červenou barvou. Modrá patřila výtržníkům a zelená příživníkům, tedy lidem bez práce (nechodit do práce bylo za komunismu trestné).

Soudruhům vadil dokonce i tehdy populární filmový indián Vinnetou, hrdina románů Karla Maye, který žil v Americe a měl shodou okolností dlouhé vlasy. Suvenýry s Vinnetouem se tehdy v Československu dobře prodávaly.

"Společným znakem převážné většiny výrobků s vinnetouovskými motivy je křiklavý nevkus a kýčovitost. Socialistická výroba a obchod musí respektovat nejen estetická kritéria, ale především zásadní měřítka ideově politických hodnot," stálo ve zprávě ústředního výboru KSČ.

 


 Komunisté během léta 1966 při obřím zátahu zadrželi na čtyři tisíce mladíků s dlouhými vlasy; část z nich donutili ostřihat. Mnohé vlasatce, kteří se inspirovali účesy rokenrolových muzikantů ze Západu, se komunistům skutečně podařilo zastrašit.

Na absurditu 60. let v Československu vzpomíná písničkář a pozdější emigrant Jaroslav Hutka.

"Když jsem v roce 1966 šel rodičům na nádraží pomoci s kufry, zastavil mě policajt, že nemám na nádraží co pohledávat, ostatně jako v žádném veřejném prostoru," říká.

Odpovědi

Karel Schwarzenberg

#52974 Re: Re: Re: Re: 90 % VULGÁRNÍCH PŘÍSPĚVKŮ JE ZDE OD PŘÍZNIVCŮ ZEMANA.

2015-08-14 14:14:36


Nepřihlášený uživatel

#52975 Re: Re: Re: Re: 90 % VULGÁRNÍCH PŘÍSPĚVKŮ JE ZDE OD PŘÍZNIVCŮ ZEMANA.

2015-08-14 14:18:51

#52971: - Re: Re: Re: 90 % VULGÁRNÍCH PŘÍSPĚVKŮ JE ZDE OD PŘÍZNIVCŮ ZEMANA. 

 Mužští milovníci dlouhých vlasů to ani v relativně uvolněném období druhé poloviny šedesátých let neměli nijak jednoduché a vlasatci, kteří svým vzhledem chtěli protestovat proti starší generaci a místnímu „establishmentu“, byli vystaveni značné společenské represi, často byli i násilně stříháni (postižen byl takto např. vítěz soutěže o muže s nejdelšími vlasy, která se konala v roce 1965 v klubu Olympic, Vladimír Korejs). Dlouhovlasým byl zakazován přístup do škol, do restaurací, do vozů městské hromadné dopravy nebo i třeba na mezinárodní veletrh v Brně. Pohraničníci na přechodu mezi ČSSR a NDR v Hřensku odmítali dlouhovlasé chlapce odbavovat s odůvodněním, že se jejich vizáž neshoduje s portréty v občanských legitimacích. Podobně policisté prováděli kontroly občanských průkazů například na nádražích. Kadeřnictví hl. m. Prahy včetně družstev se musely zavázat, že budou vést své zaměstnance k tomu, aby neprováděli nežádoucí úpravy vlasů mladých mužů. Jedním z vrcholů kampaně proti tzv. máničkám byla bezpečnostní akce v srpnu a září 1966, při které bylo údajně postiženo asi 4000 převážně mladých lidí. Reakcí byla demonstrace vlasatců a jejích příznivců 20. 9. 1966, při které protestující vykřikovali hesla jako „Vraťte nám naše vlasy“ nebo „Pryč s holiči“. Obvodní prokuratura pro Prahu 1 pak v této souvislosti obvinila celkem 14 lidí, z toho plných 13 mladistvých. Polovina obviněných od soudu odešla s nepodmíněnými tresty v délce 4-16 měsíců, zbylí demonstranti byli odsouzeni k trestům podmíněným. Karel mezi vlasatce nepatřil, ale rozhodně mu asi byla bližší tolerance k úpravě vlasů. Ostatně částečně se vlasatců tehdy zastával třeba i časopis Mladý svět. Nicméně počátkem sedmdesátých let vypukla další vlna represe proti dlouhovlasým mužům, kterou organizoval Socialistický svaz mládeže pod proslulým heslem Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás


Nepřihlášený uživatel

#52999 Máničky rok 1966

2015-08-14 16:30:31

#52971: - Re: Re: Re: 90 % VULGÁRNÍCH PŘÍSPĚVKŮ JE ZDE OD PŘÍZNIVCŮ ZEMANA. 

 To byly svině ti komouši !!!!!!!!!!!  musela to být strašná doba.