Prohlášení k vysokoškolské stávce za klima 2024
Prohlášení k vysokoškolské stávce za klima 2024
Za několik dní propuknou v celém Česku oslavy výročí sametové revoluce. Také my, studující vysokých škol, se chceme k připomínce této události připojit. Hodnoty svobody, solidarity, spravedlnosti a rovnosti, které se před pětatřiceti lety staly tmelem protirežimního hnutí, představují i pro nás základní pilíře demokratické společnosti, kterou chceme společně budovat. K odkazu 17. listopadu se však nemůžeme přihlásit pouze oslavami. Pravý význam tohoto svátku spatřujeme především v aktivní občanské angažovanosti. Právě ta nás nutí upozornit na to, že mnohé z hodnot sametové revoluce jsou v naší společnosti pod tlakem současných krizí v ohrožení. A v důsledku toho také my všichni, kteří v dnešním světě žijeme.
Česko před pár týdny zažilo historické povodně, které si vyžádaly několik lidských životů a hmotné škody v řádu miliard korun. Lidé v jiných částech planety prchají před hurikány a suchem, loňské lesní požáry způsobily rekordní ztráty lesního porostu a letošní léto se stalo nejteplejším v zaznamenané historii. Vědci a vědkyně se shodují, že lidstvo stojí na pokraji nezvratné katastrofy, jejíž příčinou je především spalování fosilních paliv. Výše jejich emisí však s každým dalším rokem dosahuje svého historického maxima. Klimatická změna nepředstavuje pouhou hrozbu budoucnosti. Naplno se rozběhla již dnes.
Není to však jen klimatická krize – česká společnost v posledních letech čelí souběhu několika dalších krizí, jejichž bezprostřední dopady na životy většiny z nás zastiňují pomaleji se plížící klimatické změny. Zvyšující se životní náklady v podobě rostoucích cen potravin a bydlení stojí v přímém kontrastu s ještě strměji rostoucími zisky miliardářů a představitelů fosilních korporací. A jsou to právě oni, kdo nese největší podíl na znečištění, které je hlavní příčinou změny klimatu.
Veřejné diskusi však i kvůli jejich vlivu na politiku a média dominují snahy vinu za tento stav individualizovat a svádět na osobní rozhodnutí a jednání každé*ho z nás. Současná situace je však příznakem hlubšího systémového problému. Vinu za dnešní krize nese především současný ekonomický systém založený na neomezeném růstu na planetě s omezenými zdroji. Svým zaměřením na krátkodobé osobní zisky nejbohatších bez ohledu na naplňování potřeb většinové populace je fosilní kapitalismus dlouhodobě neslučitelný se světem, který umožní každé*mu žít kvalitní život bez pocitu nejistoty a ohrožení.
Proto v týdnu po 17. listopadu vstoupíme do stávky. Odmítáme pouze pasivně přihlížet blížícímu se klimatickému kolapsu. Podobně jako studující v roce 1989 chceme i my využít univerzitní půdu k tomu, abychom vyjádřili nespokojenost ze současné situace a obavy o naši budoucnost. Naším cílem je upozornit na systémové příčiny právě probíhajících krizí, kterým se jak ve veřejné diskusi, tak ve školní výuce nedostává dostatečného prostoru. Svou stávkou proto nabízíme možnost dalšího vzdělávání, které je pro dosažení klimatické spravedlnosti nezbytné.
Naší vizí je společnost, která respektuje planetární limity a staví udržitelnost a spravedlnost do středu svého fungování. Chceme svět, kde ekonomické zisky nejsou nadřazeny lidskému zdraví, životnímu prostředí a právům budoucích generací. Svět, kde společnost rozhoduje o své budoucnosti skutečně demokraticky, nikoli podle zájmů několika mocných korporací a oligarchů.
Vyzýváme proto i ostatní členstvo akademické obce, studující a vyučující, aby naši stávku podpořili*y. Jedině společným úsilím můžeme spravedlivé společenské transformace dosáhnout.
Univerzity za klima Kontaktujte autora petice