ZRUŠENÍ DISKRIMINAČNÍ NOVELY VINAŘSKÉ ZÁKONA (ZAKÁZANÝ KLIENTELISMUS)

PETIČNÍ VÝZVA
Vinostrada s.r.o., Korunní 588/4, 120 00 Praha 2
Ing. Pavel Holátko, jednatel společnosti

Adresováno poslancům a senátorům Parlamentu České republiky

V Praze dne 4. listopadu 2024

Petiční výzva k přezkoumání a zrušení ústavně deficitních a jednotnému trhu EU (SFEU) odporujících ustanovení vinařského zákona

My, níže podepsaní občané a zástupci podnikatelské sféry, se obracíme na poslance a senátory Parlamentu České republiky s naléhavou výzvou k přezkoumání a zrušení některých ustanovení vinařského zákona č. 26/2017 Sb., která podle našeho přesvědčení porušují ústavní principy a zásady evropského práva, zejména Smlouvu o fungování Evropské unie (SFEU).

1. Diskriminační účinky § 14a a § 14b vinařského zákona

Ustanovení § 14a a § 14b vinařského zákona se zaměřují výhradně na první příjemce vín z členských států EU a třetích zemí, čímž vytvářejí neúměrné a diskriminační povinnosti, které znevýhodňují zahraniční dovozce. Tato diskriminace, která se na tuzemské výrobce nevztahuje, odporuje zásadám volného pohybu zboží a rovnosti zakotveným v právních předpisech EU, čímž narušuje základní principy jednotného trhu.

2. Nevýhodné a neekologické omezení pro sudové a čepované víno

Zákon obsahuje diskriminační pravidla týkající se institutu sudového vína, které mohou využívat pouze první příjemci nebo výrobci vín. Toto omezení výrazně zasahuje možnosti zahraničních producentů a podporuje domácí trh na úkor zahraničních dodavatelů. Omezení pro čepované víno dále vede k produkci nadměrného množství jednorázových obalů a odpadu, což má negativní dopady na životní prostředí. Tato situace je v rozporu s cíli udržitelného rozvoje a ústavně zaručenou ochranou životního prostředí dle čl. 35 Listiny základních práv a svobod.

3. Ústavně deficitní postupy a prvky klientelismu při vzniku novely zákona

Při přípravě a přijetí novely vinařského zákona došlo k ústavně deficitním postupům, provázeným prvky klientelismu, které vedly k přijetí ustanovení zvýhodňujících domácí producenty na úkor prvních příjemců vín z jiných členských států EU a třetích zemí. Důsledkem těchto praktik je systémová diskriminace zahraničních dovozců, což podkopává zásady rovnosti a spravedlnosti, na nichž stojí právní řád České republiky i Evropské unie.

4. Požadavek na zrušení diskriminačních ustanovení vinařského zákona

Žádáme poslance a senátory, aby se spojili ve společném postupu a podali návrh k Ústavnímu soudu podle § 64 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, a iniciovali zrušení diskriminačních ustanovení vinařského zákona, konkrétně § 14a, § 14b, § 27 odst. 10 a dalších souvisejících paragrafů. Takový krok by Parlament potvrdil jako ochránce ústavnosti a právního státu a vyslal občanům signál, že je schopen korigovat chyby legislativy, které mají negativní dopad na podnikatelské prostředí a životní prostředí.

Níže podepsaní podporují tento požadavek a žádají poslance a senátory, aby se zasadili o spravedlivý a nediskriminační přístup v legislativním rámci pro všechny účastníky trhu.

S úctou,

Ing. Pavel Holátko
Jednatel společnosti
Vinostrada s.r.o.

(Podpisy a jména podporovatelů petice)


Ing. Pavel Holátko    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Ing. Pavel Holátko bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Tyto informace nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:




Placená propagace

Tuto petici nabídneme 1000 lidí.

Zjistit více...