Petice na odvolání guvernéra ČNB Miroslava Singera


Nepřihlášený uživatel

/ #653

2017-01-24 07:53

A jak už tu bylo řečeno --- nemovitostní bublina doopravdy přestane existovat  teprve ve chvíli, až lidé začnou prodávat ty nemovitosti, které nepotřebují. ČÍmž nejsou myšleny pole, ale jsou myšleny byty a domy, ve kterých nikdo nebydlí.
V současnosti rozhodně neplatí, že by lidé prodávali nemovitosti, které nepotřebují --- ba právě naopak --- nakupovali nemovitosti, které nepotřebují !!!

A nelze se divit tomu, že lidé nemovitosti, které nepotřebují, neprodávají, protože co by tím prodejem získali? Jenom peníze! A jak víme, hodnota peněz, obzvlášť v dnešní době, je hodně vrtkavá. Takže nikoho to nemotivuje k tomu, aby vlastnil peníze. Úroky v bance jsou nula, úroky na dluhopisy jsou dokonce záporné, takže peníze nelze nijak zhodnotit. Ba právě naopak, peníze ztrácí na hodnotě inflací... a vzhledem k tomu, jak obrovské objemy peněz se v poslední době tisknou, tak tu hrozí, že inflace začne přerůstat v hyperinflaci... lidé cítí toto riziko a proto nechtějí vlastnit peníze.

Lidé nechtějí vlastnit peníze, ale k čemu to vede?
Nikdo z těch lidí, kteří vlastní nemovitost, ji nechce prodat, protože nikdo nechce peníze.
A naopak - lidé kteří mají peníze, tak se chtějí peněz zbavit - a chtějí nakupovat nemovitosti, akcie či cokoliv. (ale nemotostím dávají přednost, protože s akciemi mají díky našim zákonodárcům špatné zkušenosti)
Vzniká tam situace, kdy je obrovská poptávka po nemovitostech (hodně nakupujících) ale současně nízká nabídka (žádní prodávající).
Někdo by teď řekl, že cena je prostě tržní, odpovídá počtu prodávajících a nakupujících neboli nábídce a poptávce, a tímpádem je všechno v pořádku.
Jenže počet nakupujících a počet prodávajících je určen politikou ČNB !!!

ČNB záměrně vytváří paniku, v důsledku které za uplynulé dva roky ceny nemovitostí prudce rostli.
Pokud by bylo cílem ČNB cenová stabilita, tak to dělají velmi špatně, protože naopak vytváří cenové bubliny tedy cenovou nestabuilitu. Ve skutečnosti se ČNB o cenovou stabilitu vůbec nesnaží.

ZA rok 2015 ceny nemovitostí dost narostli a na to měla ČNB zareagovat rozvázáním měnového kurzu.
Kdyby ČNB již před rokem rozvázala měnovou politiku a nechala posílit korunu na kurz 25 koruna za euro, tak by za lonský rok mohli nemovitosti přestat růst na ceně, sluníčko by dále svítilo a zažehnala by se katastrofa.
Místo toho ČNB vyráběla nové a nové peníze, jako o život, aby udržela slabou korunu na kurzu 27kč/€ , a tím podpořila v roce 2016 ještě rychlejší růst nemovitostí.
Nyní v roce 2017 je cena nemovitostí hodně přepálená a hrozí, že spadne stejně prudce, jako prudce narostla. Tato hrozba by tu nebyla, kdyby již před rokem ČNB měnovou politiku uvolnila - a nebo kdyby ČNB nikdy nesrazila korunu na kurz 27kč/€.