MANIFESTAČNÍ PETICE ZA ODSTOUPENÍ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#68138 Re: V tom, co se stalo na Ukrajině se dá zorientovat i bez bombastických nesmyslů....

2015-12-13 15:59

#68135: -  

 

 Ukrajina je věc komplikovaná, přesto se lze ve věci zorientovat.  

Janukovič získal mandát na základě slibu, že bude garantem asociační dohody s EU, což také velmi dlouho, byť velmi laxně činil. Bohužel také měnil Ústavu Ukrajiny a to tak, že posiloval svojí vlastní moc. 

Následně se v roce 2010 odehrály velmi zvláštní volby, z pohledu standardů, které asocičaní dohoda s EU také vyžaduje. (EU má skutečně i standardy na úroveň demokracie - např. požaduje nezávislé pozorovaté u voleb, existenci základních demokratických institucí a zákonů  např. zákon o státní službě, kde se ale mnohdy spokojí ostantí partneři v EU s příslibem, že vznikne viz situace v ČR). 

Podivnost voleb byla mimo jiné v tom, že se do tamního parlamentu dostali neonacisté ze strany Svoboda a byla velká pochybnost, jestli právě v jejich případě nebylo manipulováno s hlasováním. 

Janukovič následně se Svobodou uzavřel opět "podivnou" koalici, ministři v jeho vládě se jako k Svobodě nehlásili. 

Následně těsně před podpisem asociační dohody s EU přijel na Ukrajinu Putin a Janukovič s ním cosi podespal, o čem možná nebyli informování ani poslanci jeho vlastní strany a současně zrušil dojednávání Asocičaní dohody s EU. 

Janukovič tedy těžce porušil svojí vlastní dohodu z voleby prezidentské a stejně tak i dohody z voleb parlameních. V takové situaci již občanům nezbývá mnoho možností jak se bránit, neboť bylo zřejmé, že kroky, které byly učiněny Janukovičem mohou se jevit jako nevratné a jako těžké zneužítí moci. Vyjádřili tedy toto v ulicích, žádná jiná možnost již nebyla. Janukovič na to reagoval tak, že využil změny ústavy, kterou provedl a zavedl represivní účelové zákony vůči obyvatelstvu a začal dokonce využívat "soukromou armádu" OMON zděděný po Rusech a podivné neuniformované ozbrojené policisty tzv. titušky. Čímž situaci déle vyhrotil. 

Následně se "podvolil" přislibil vrátit Ústavu do stavu, kdy získal moc a ale to již neudělal, napsal zvací dopis okupantovi Krymu a uprchl do Ruska.  V takové situaci převzal moc řádně zvolený parlament. K věci se vyjádřila Janukovičova strana tak, že je Janukovič na Ukrajině stíhán pro vlastizradu, těžko by se také dalo cokoliv jiného čekat, když napsal zvací dopis okupatovi Krymu. Následně byly prošetřovány i čistě kriminální činy jeho a jeho rodiny a z objemu prostředků, které jeho rodina utrácela je možné dovodit, že se jednalo o prostředky skutečně z kriminální činnosti. 

Máte snad jinou posloupnost událostí na Ukrajině? 

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#68139 Re: Re: V tom, co se stalo na Ukrajině se dá zorientovat i bez bombastických nesmyslů....

2015-12-13 16:00:11


Nepřihlášený uživatel

#68156 Re: Re: V tom, co se stalo na Ukrajině se dá zorientovat i bez bombastických nesmyslů....

2015-12-13 16:54:03

#68138: - Re: V tom, co se stalo na Ukrajině se dá zorientovat i bez bombastických nesmyslů.... 

    Mne spíš připadají zajímavější jiné věci v problémech Ukrajiny. Například okolnost že po první "Oranžové revoluci" pan Juščenko vyznamenal pana Banderu jako národního hrdinu in memoriam a to jako symbol nějakého svého protiruského postoje.

   Je to zajímavé. Štefan Banderea působil vlastně v rámci části dnešního území Ukrajiny, jež byla v době jeho působení obsazena Polskem. Celá jeho nacionalistická rétorika byla zaměřena hlavně proti Polákům a Židům. Sám se pak podílel na atentátu na polského ministra, za čež se dostal do věznice na polském území. Odtud byl propuštěn Němci.

     Po invazi Německa do Sovětského svazu, sotva německá armáda dobyla Lvov (který je na západě, na území, co dříve zabírali Poláci a ve vlivu Sovětského svazu mohlo být pouze nedlouho po rozdělení Polska mezi Němce a Sověty, tudíž ho nikdy nepostihl onen hladomor, který postihl východní Ukrajinu, ale také celé jižní Rusko a jiné státy na jihu Sovětského svazu), po obsazení Lvova vyhlásil Bandera nezávislou Ukrajinu. Tak vlastně skončil zase na pár let, pro změnu v německém koncentráku, ale jako prominentní vězeň.

      Po válce se schovával na území spravovaného spojeneckou armádou. Později ho na příkaz politika, jenž udělal politickou kariéru na Ukrajině, pana Chruščova, vlastně zabil kyanovodíkovou pistolí člen KGB pocházející z Ukrajiny. Zločiny UPA, odkazující se na Banderův odkaz, totiž postihly nejen Židy a Poláky, ale i mnoho Ukrajinců při řádění této organizace, to byl také důvod, proč mu pan Janukovič tyto vyznamenání in memoriam zase při svém zvolení odebral.

    Přesto bylo jméno pana Bandery při posledním Majdanu opět jedním z nejhlavnějších symbolů a znovu jako hlavně symbol protiruský. Banderovu rétoriku používá i Dimitro Jaroš, tentokrát ovšem ne proti Polákům, ale proti ruskojazyčnému obyvatelstvu na východě Ukrajiny. Zastává názory v tom smyslu, že východní ruskojazyční obyvatelé jsou natolik v myšlení kontaminováni socialistickým smýšlením, že je nutno je deportovat, aby mohla Ukrajina plně uchopit moc na celém svém území. Sice Pavý sektor nevyhrál ve volbách, ale mnoho jeho členů působí v ozbrojených složkách Ukrajiny a to ne nevýznamnou měrou. To lze považovat za hodně nebezpečnou okolnost, zváště pak pro obyvatele východní části Ukrajiny. Přitom lze paradoxně s nadsázkou i říci, že Štefan Bandera se s etnickým Rusem možná v životě ani nepotkal.