MANIFESTAČNÍ PETICE ZA ODSTOUPENÍ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#155151 Re: Re: Re: Re: Re:

2019-12-15 08:02

#155143: - Re: Re: Re: Re:  

    Slovo  martel  pochází ze starofrancouzského slova martel (moderní franština: marteau). 

      Do starofranštiny přišlo z  pozdně latinského martellus. Z latinského martulus, varianty marculus, (válečné) kladívko.       

      Dodejme, že... tato zbraň, ve své verzi s dlouhou násadou, byla používána až do vynálezu střelného prachu. Představovala kalašnikov své doby. V odkazu ji předvádí švýcarský gardista v uniformě od Michelangela.

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#155159 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2019-12-15 09:50:50

#155151: - Re: Re: Re: Re: Re:  

   Švýcarští gardisti bránili (32) bránili s válečnými invalidy (82) 14.července 1789 Bastilu.

   Zde se v té době nacházeli ve fešácké vazbě s úplnou svobodou pohybu čtyři padělatelé Béchade, Laroche, La Corrège a Pujade (kteří podvedli dva pařížské bankéře), dva šílenci Auguste Tavernier a de White (kteří byli následně převezeni do ústavu v Charentonu) a šlechtic Hubert hrabě de Solages uvězněný zde kvůli incestu na žádost své rodiny, a 13.5 tuny střelného prachu.

...Při útoku zemřelo 83 lidí a 88 utrpělo zranění. Po tříhodinovém obléhání, v pět odpoledne, přes naléhání posádky, která poukazovala na dostatek střelného prachu, guvernér kapituloval. Před na bránu namířenými pěti děly. Z invalidovny, dobyté po 10. hodině i s 30-40 tisíci zde uskladněnými puškami. Přímo pod nosem několika pluků jezdectva, pěchoty a dělostřelectva. 

   Guvernér Bastily Bernard René markýz de Launey, čtyři další důstojníci a tři členové švýcarské gardy byli zabiti rozlíceným davem.

   Citadela byla srovnána se zemí. Co z ní zbylo, je dnes v mostě přes Seinu, Pont de la Concord.

     Zbylí Švýcaři odložili zbraně. Svlékli své pláště. A aby nebudily pozornost, obrátili je naruby. Šedivou podšívkou navrch.

      Pak si je zas oblékli, zimavost cel důvěrně znajíce. Vězně připomínajíce, a když se vřítil dav dovnitř,  prostě požádali, aby je pustili. Radostně ovace přijímajíce, odešli v poklidu spořádaně ze scény. Před zraky Pařížanů, kteří netušili nic z toho, co čekalo na ně.

      Král si večer 14.  zapsal do deníku: „Dnes nic."  Ráno mu zprávu a ztrátě Bastily oznámil Rochefoucauld.

   „Vzpoura? V Bastile??"  podivil se Louis XVI. 

    „Nikoliv, Sire," odvětil vévoda. „Je to revoluce."

   Za začátek francouzské revoluce bývá považován na 14. červenec 1789. Avšak jsou tací, kteří za skutečný začátek považují ukončení tahanic o místa k sezení generálních stavů, svolaných králem 5.května. Problému si měl všimnout král, resp. aspoň některý z lidí, kteří měli k němu přístup, a formální zádrhel ukončit svým rozhodnutím. 

    Louis XVI. propuknuvší zpupnou šikanu přehlédl.  Peskovaný třetí stav toho nakonec měl dost a začal rokovat separátně. 17. června. 14. července večer už se s tím nedalo nic dělat.