Zachraňte kulturu 2013

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#433

2013-02-14 11:19

Umělci, kteří se nedokáží uživit sami, žádají více dotací – jinak řečeno chtějí peníze, které předtím stát sebral lidem, kteří (na rozdíl od nich) museli vyprodukovat něco natolik žádaného, aby se tím uživili.
Tito umělci se svou prací neuživí, neb není dostatečně oceňována DOBROVOLNÝMI příspěvky. Jejich řešením však není jiná práce, z které by sami dotovali své umění, není jím hledání dobrovolného mecenáše (přinejmenším to nejsou primární řešení) – oni požadují, aby stát sebral vaše peníze a dal jim je, a to aniž by je zajímal váš názor.
Chtějí, abyste jim nedobrovolně dotovali jejich – KONÍČEK! Navíc jsou přesvědčeni, že na to mají právo!
A ano, již slyším ony tak oblíbenou námitky: “Peníze přeci nejsou měřítkem všeho! Tady jde o UMĚNÍ! Když nám ty peníze nedáte, kultura zanikne – zůstane jen masová zábava.”
Jenže! Peníze, to nejsou jen potištěné papírky a čísla v bance – jsou především UNIVERSÁLNĚ POUŽITELNÝM VYJÁDŘENÍM HODNOTY! Může se vám to nelíbit, můžete na to nadávat, ale – neznáme žádné lepší universální měřidlo hodnoty!
Jak z tohoto měření vychází výše zmínění umělci již víme.
(K námitce o zániku nedotované kultury se z důvodu zachování slušnosti raději nebudu vyjadřovat.)
Nejen totalitní socialismy mají na svědomí velké zločiny – také demokratický socialism má (nejméně) jeden, a to rozsahem obrovský: vytvořil de facto novou třídu lidí – lidí v mnoha ohledech naprosto odlišných, ale s jednou typickou společnou vlastností – závislostí na dávkách, dotacích, grantech atd.
Demokratický socialism vytvořil třídu morálně zdeformovaných lidí, často již zcela neschopných sami se uživit.

Odpovědi

Kynik

#436 Re:

2013-02-14 13:52:02

#433: -

Dobré! Ale trochu bych poopravil. Peníze nejsou univerzálním kriteriem hodnoty. Jenom se tak tváří. Kromě bezdomovců a nezaměstnaných kapitál (zejména finanční) "vyprodukoval" i mazaný marketing a simuluje s čírem, že je univerzálním kriteriem: Dokonce se tváří, že je zdroj. "Nevím, zda vím, co je zázrak", ale zatím známe ale jen dva zdroje. Přírodu a práci. Peníze jako pouhý ekvivalent těchto zdrojů, se na nich pasou jako Abrahámovi nomádi na pronajatých pastvinách krále Abímeleka. Do zástavy musel dát Abrahám dokonce i Sáru do harému. A vydávat ji za sestru. Aby měla větší cenu. A aby ho nezabili. Rukojmí musí předstírat,  že je někdo jiný, než je. Že má vyšší cenu.  A to teď dělá skoro celá rozklepaná kulturfronta.

Mimochodem. "Ne všechny peníze" se mohou tvářit jako vyjádření hodnoty cenou. Některé jsou bezcenné. A navíc vyjadřují jen směnnou hodnotu. Odvozenou od užitné. Ta je původnějším a lepším kriteriem. Že vládne směnná (a spekulace), umožňuje systém. Ale obecný logický kvantifikátor už, zdá se, neplatí ani pro vesmír. Nevejdou se tam "kvanta". V existenčních kvantifikátorech, ve "specializacích", je totiž hrozně narváno. Tlačenice. Tak jako v LucernaBáru. Až je člověku šoufl...

 


Nepřihlášený uživatel

#437 Re:

2013-02-14 14:35:16

#433: -

1) umění není koníček. Koníček je jakási kratochvíle po práci, která člověka udržuje, aby byl celý život pěkně povolný a necukal se, že to vůbec nedácá smysl.

2) peníze nejsou vyjádřením hodnoty, ale prostřekem směny produktů. A můžete si o tom pochybovat jak chcete, kultura není souborem produktů. A to už definice.

Pořád ta samá marxistická ideologie kultury jako nějaké nadstavby. Kombinovaná s resentimentem, který ve skutečnosti produkuje liberaristickej kult peněz.

 


Nepřihlášený uživatel

#477 Re:

2013-02-23 01:51:01

#433: -

Je mi Vás trochu líto...

Peníze jsou vším možným, ale pravá hodnota se jimi měřit nedá. Peníze jsou něco, co je tu jen jako prostředek, součást systému a lidé ve své omezenosti a bláhovosti tomu prostředku svěřují svoje životy a nechají se penězmi ovládat. Dokonce někteří jsou kvůli nim schopní páchat zločiny. Tak proto je mi Vás líto. Zkrz peníze můžete možná posuzovat vnější hodnotu věcí. Ale o vnitřních hodnotách, které jsou pro každu lidskou bytost nenahraditelné, a které jediné se mohou stát opravdovým smyslem bytí, o nich Vám peníze neřeknou zbla vůbec nic.

A jinak ten Váš "koníček" je pěkně náročnej. Zkusil/a jste si někdy například studovat hru na nějaký nástroj? Já o tom pochybuji, protože jinak byste nic takového nikdy nenapsal/a. A pokud máte na mysli, že je to "koníček", protože umělce jeho činnost přes všechnu dřinu s ní spojenou naplňuje, tak možná to bude tím, že sám/sama vidíte takový význam právě v materiálních stránkách a proto nemůžete najít vlastní životní naplnění v čemkoli a nevidíte ho ani v umění...