Výzva na podporu Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů
Jako lidé věnující se výuce dějepisu, vzdělávání učitelů a profesní přípravě studentů učitelství dějepisu sledujeme s rostoucími obavami destruktivní zásahy vedení Ústavu pro studium totalitních režimů vůči Oddělení vzdělávání a jeho pracovníkům.
Oddělení vzdělávání ÚSTR rozvíjí již řadu let činnost, která významným způsobem iniciovala diskusi o podobě výuky soudobých dějin a rozvinula jejich modernizaci na základních a středních školách v ČR. Oddělení zásadním způsobem přispělo k metodické diskusi o cílech dějepisného vyučování a věnuje se nejen výzkumu, popularizaci a vzdělávání učitelů, ale také vyvíjí zcela inovativní učební pomůcky (aplikace HistoryLab, badatelská učebnice Soudobých dějin Fraus), které jsou založeny na nejmodernějších metodách výuky a jsou oceňovány odborníky na vzdělávání u nás i v zahraničí.
Během svého působení se Oddělení vzdělávání ÚSTR stalo partnerem řady domácích a zahraničních institucí, věnujících se vzdělávání, vytvořilo síť spolupracujících didaktiček a didaktiků dějepisu a učitelek a učitelů základních a středních škol a patří k zásadním partnerům tak klíčových projektů pro rozvoj výuky dějepisu, jako je v současnosti projekt Dějepis+, prestižní projekt Ministerstva školství. Oddělení vzdělávání se tak stalo významným aktérem státní vzdělávací politiky v souladu s východisky připravované revize Rámcových vzdělávacích programů.
S obavou proto sledujeme současnou situaci, kterou považujeme za kritickou a alarmující. Stupňující se zásahy vůči Oddělení vzdělávání a jeho vedení vnímáme jako ohrožující pro zachování kvality práce oddělení, kontinuity jeho aktivit a jeho dalšího rozvoje, a tím i pro dynamiku rozvoje dějepisného vzdělávání v ČR.
Jako lidé věnující se výuce dějepisu a vzdělávání učitelů vyjadřujeme maximální podporu Oddělení vzdělávání. Oslovujeme všechny, kterým není jedno, jak se děti učí dějepis. Žádáme předsedu a členy Rady ÚSTR, aby situaci věnovali náležitou pozornost, poctivě ji vyhodnotili a zabránili škodám, jichž se obáváme.
PhDr. Milan Ducháček, Ph.D., historik a didaktik dějepisu na Katedře historie, Technická univerzita Liberec; Mgr. Jiří Karen, učitel dějepisu, regionální garant projektu Dějepis+; doc. Mgr. Radmila Prchal Pavlíčková, Ph.D., historička, didaktička dějepisu na Katedře historie, Univerzita Palackého v Olomouci; Mgr. Martin Vonášek, učitel dějepisu na Gymnáziu Hladnov, Ostrava Kontaktujte autora petice