Výzva Radě ČT k odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka

 Foto: Igor Zehl, ČTKsoucek.png                                                                                                                                                                                  

Vážení členové Rady ČT,


situace v České televizi je velmi vážná. Generální ředitel ČT Jan Souček svým jednáním destabilizoval tuto instituci, dramaticky snížil důvěru ve vedení ČT a vyvolal protesty zaměstnanců ČT i dalších občanů. Jan Souček vyvíjí nepřípustný nátlak na respektované redaktory, ruší úspěšné a kvalitní pořady, vyhrožuje ukončením celých programových okruhů bez souhlasu Rady ČT a mnoha dalšími kroky poškozuje dobré jméno televize. O vážnosti situace svědčí i usnesení, které jste přijali na prvním březnovém jednání Rady ČT a ve kterém formulujete závažné výhrady vůči práci generálního ředitele.


Senát v minulých dnech schválil mediální zákon, který konečně zajistí finanční stabilitu ČT. Poslanci a senátoři tedy podpořili Českou televizi jako instituci, která má v demokratickém Česku svoji nezastupitelnou roli. Podpořili ji i navzdory vážným destabilizujícím krokům Jana Součka. Aby však veřejnost byla ochotna nést vyšší náklady na financování své televize, musí mít důvěru v profesionální a nezávislé vedení této instituce. Jan Souček tuto důvěru zcela pošlapal. Z uvedených důvodů vás vyzýváme k jeho odvolání.


Níže uvádíme základní znepokojující fakta o aktuální situaci v ČT:

1.
Jan Souček závažně poškodil nezávislost, důvěryhodnost a kvalitu investigativní žurnalistiky v České televizi. V polovině roku 2024 neočekávaně a bez adekvátního zdůvodnění zrušil pořad 168h, který se zabýval citlivými politickými a korupčními kauzami. Nora Fridrichová následně z ČT odešla. Vedení ČT ani divize Zpravodajství a publicistiky se rovněž nepostavily za svého investigativního redaktora Ondřeje Stratilíka a znemožnily mu dokončit reportáž o závažné kauze týkající se kontroverzního miliardáře. Ze Zpravodajství a publicistiky České televize odcházejí další osobnosti investigativní žurnalistiky jako Zuzana Černá nebo Václav Crhonek. Petr Mrzena mezitím dovoluje vybraným jedincům ve své divizi kumulovat funkce a rozhodovat o vlastních rodinných příslušnících. Jan Souček tomuto personálnímu rozkladu nečinně přihlíží.

2.
Jan Souček začal vést spory s etickým panelem ČT, který zamítl stížnost Institutu Václava Klause na Václava Moravce. Členové tohoto panelu nakonec rezignovali a Jan Souček do něho dosadil sobě loajální osoby, které již u další stížnosti Václava Moravce za jeho práci kritizovaly. Před několika dny ČT oznámila zrušení úspěšného pořadu Fokus Václava Moravce, který otevíral celou řadu důležitých společenských témat. Jan Souček rovněž nedůstojně útočí na Václava Moravce a nelze vyloučit, že zvažuje zrušení či výraznou modifikaci pořadu Otázky Václava Moravce.

3.
Vedení ČT toleruje rozsáhlý švarcsystém, kdy mnoho stálých pracovníků včetně novinářů nemá potřebné jistoty, podporu, benefity, odstupné, dovolenou a další zákonné náležitosti zaměstnaneckého poměru. Na druhé straně vedení ČT zaměstnává na politiky napojené osoby a vyplácí jim takzvané zlaté padáky. Například v listopadu 2023 Jan Souček ustanovil zcela novou pozici vedoucího kanceláře generálního ředitele Igora Němce, který se účastnil proruských akcí za účasti komunistů a různých nacionalistických uskupení. Když vyšlo najevo, že Igor Němec v těchto aktivitách pokračuje, odešel z ČT dohodou patrně s vysokým odstupným, jehož výši ČT nechce prozradit. Tento dvojí metr vytváří v ČT značnou nestabilitu.

4.
Vedení ČT se dopouští vážných pochybení v hospodaření. Například nevymáhá soudně prokázanou škodu 4 miliony Kč po vinících v kauze odvolaných členů dozorčí komise. Rovněž Jan Souček v roce 2024 náhle zrušil vývoj pořadu Parlament, do kterého již ČT investovala nemalé veřejné prostředky. Takovéto plýtvání je zarážející zvláště s ohledem na to, že údajnými úsporami v jednotkách milionů ročně nyní Jan Souček zdůvodňuje zrušení (či pozastavení) dalších 7 zpravodajských a publicistických pořadů.

5.
Jan Souček zcela zbytečně narušuje důvěru uvnitř ČT. Velkou nevoli a veřejné protesty zaměstnanců ČT vyvolala koncem roku 2024 příprava pravidel (“Charta zaměstnance” či nově “Standardy ČT”), která omezují i mimopracovní chování a komunikaci zaměstnanců na sociálních sítích. Až na základě protestů Jan Souček umožnil projednávání takto citlivého dokumentu, který si nárokoval omezovat svobodu projevu, se zástupci zaměstnanců, které však poté v médiích obviňoval a znevažoval.

6.
Jan Souček veřejně hrozil zrušením celých programů ČT, pokud by nedošlo ke zvýšení televizních poplatků. Netrpělivost s tímto legislativním procesem pak začátkem roku 2025 nevhodným a nedůstojným způsobem vyjádřil na sociálních profilech ČT, což sklidilo zaslouženou kritiku veřejnosti. Mezi schválením nového zákona v Poslanecké sněmovně a jeho projednáním v Senátu pak Jan Souček oznámil pozastavení 7 zpravodajských a publicistických pořadů, aby vzápětí slíbil Radě i Senátu, že v případě úspěšného dokončení legislativního procesu všechny pořady již od května 2025 obnoví. Těmito a dalšími nedůvěryhodnými a nesrozumitelnými kroky Jan Souček vážně ohrozil samotný zákon a dlouhodobé financování ČT.

7.
Jan Souček svým vystupováním veřejným i v rámci managementu ČT prokázal, že nedokáže zachovávat důstojnost, kterou si jeho funkce a Česká televize žádá.


Domníváme se, že je odpovědností Rady ČT, aby tuto situaci neodkladně řešila a zabránila další destabilizaci a poškozování dobrého jména ČT.

-----------------------------------------------------

První signatáři:



Petr Pithart
- bývalý předseda Senátu a spisovatel

Jaroslav Hutka - písničkář

Tomáš Etzler - novinář, působil jako stálý zpravodaj České televize v Číně

Radka Denemarková - spisovatelka

Mikuláš Minář -  zakladatel Milionu chvilek pro demokracii

Miroslav Karas - novinář a publicista

Zdeněk Šarapatka - český publicista a politický komentátor

Jáchym Topol - spisovatel

Bohumil Kartous - vysokoškolský pedagog, publicista a mluvčí Českých elfů

Petr Placák - spisovatel

Vladimír Souček - matematik, bývalý proděkan MFF UK

Ondřej Černý - kulturní manažer

Tomáš Halík - kněz a vysokoškolský pedagog

Věra Roubalová Kostlánová - psychoterapeutka

David Čálek - režisér a kameraman

Tomáš Petráček - kněz a vysokoškolský pedagog

Jiří Wald - podnikatel

František Kostlán - publicista

Hana Šimková - vedoucí komunikace nevládní organizace

David Heyrovský - fyzik

Ladislav Heryán - kněz a vysokoškolský pedagog

Martin C. Putna - literární historik

Sylva Fischerová - spisovatelka a vysokoškolská pedagožka

Martina Klicperová - psycholožka

Kateřina Šedá - umělkyně

Klára Formanová - scénáristka

Adam Komers - novinář a podnikatel

 


Václav Němec - iniciativa Vraťte nám stát!, Lukáš Hilpert - iniciativa Milion chvilek pro demokracii    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Václav Němec - iniciativa Vraťte nám stát!, Lukáš Hilpert - iniciativa Milion chvilek pro demokracii bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Musíme ověřit, že jste člověk.

Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:




Placená propagace

Tuto petici propagujeme 3000 lidem.

Zjistit více...