Za záchranu bystřické sokolovny

Zastupitelstvo města Bystřice nad Pernštejnem odhlasovalo demolici sokolovny. Žádáme přehodnocení tohoto hlasování a podniknutí potřebných kroků pro její záchranu.

 

Sokolovnu navrhli v roce 1933 Lev Krča a Stanislav Tobek, studenti Josefa Gočára z pražské Akademie výtvarných umění. Sokolovna patří k funkcionalismu. Architekti se inspirovali zahraniční vědeckofunkcionalistickou architekturou, dokázali však tento slavný vzor přizpůsobit potřebám malého venkovského města, aniž by u stavby slevili na kvalitě.

Budova vychází ze svého využití jako sportovní zařízení z obdélného půdorysu sportoviště, vnitřního obdélníkového sálu. Hmota je zastřešena mírně sedlovou střechou a do značné míry celkovým dojmem připomíná tovární halu. Dříve samostatně stojící budova je dnes obklopena hustou zelení a už jen z dobových fotografií si lze představit její původní dominantní postavení. Čelní fasádě předstupuje oboustranné výrazné schodiště s hranolovitým soklem, obložené lomovým kamenem.

Výrazným prvkem fasády je horizontálně řešený balkon s pásovými úzkými okny v přízemí, obdélnými v patře. Předstupující nálevkovitě rozšiřující se balkon je nesen subtilními kovovými sloupky. Konzola balkonu slouží v místě hlavních dveří jako krycí stříška. Ze severní strany zůstal zachován původní v nezměněné podobě východ na hlavní cvičiště, které dnes slouží především jako školní hřiště.

V interiéru se motiv rozšiřujícího se balkonu opakuje na opačné straně nad hlavním sálem. Po obou stranách se pak nachází zázemí a malý sál. V konstrukcích se objevuje prvek sbíjených dřevěných příhradových nosníků k překlenutí širokého sálu s galerií.

Bohužel podstupuje radikální proměnou vnějšího pláště a to výměnou výplní za soudobé rámy plastové, čímž dochází ke ztrátě autentických materiálů a změně výrazu stavby. Interiéry se nacházejí i přes malé stavební úpravy v zachovaném původním stavu. Objekt není památkově chráněn a je potřeba k rekonstrukci přistupovat zcela odlišným způsobem než doposud.

 

Dokumentace Ing. arch. Silvie Jagošové z Národního památkového ústavu v Telči.

Snímek_obrazovky_2024-04-27_111833.png

SOSpozvankaMail_(2).jpg

Bystřice_nad_Pernštejnem_sokolovna_Švácha.jpg

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Petr Hrudka bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:




Placená propagace

Tuto petici propagujeme 3000 lidem.

Zjistit více...