PETICE ZA ZACHOVÁNÍ UNIKÁTNÍHO KOMÍNU AGLOMERACE VÍTKOVICE

Kontaktujte autora petice

POZVÁNKA NA PROSINCOVOU ODBORNOU BESEDU O KOMÍNECH V KLUBU FIDUCIA

2018-11-20 18:08:33

10. 12. v 18:00 Co s komíny v krajině měst? Bořit, nebo zachovat?

Moderovaná diskuse s odborníky i zástupci samosprávy.

Pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu. 

Tovární komíny v dnešní době, kdy již nechrlí kolem sebe množství zplodin, se stávají ve světě uznávanými ikonami průmyslového věku. K vidění je celá řada nápaditých realizací, kdy je komín zachován jako solitérní objekt, nebo s továrním areálem účelně zakomponován do nových stavebních struktur.  Jak se v současné době pracuje s nevyužívanými komíny v Česku, potažmo v Ostravě? Jakou cenu má ostravský Strakáč? Existuje možnost jeho zachování, anebo má být zbořen? 

Na tyto a další otázky se vám pokusí  odpovědět naši hosté:

Zuzana Bajgarová- náměstkyně primátora města Ostravy

Radomír Štěrba - vedoucí oddělení ochrany ovzduší České inspekce životního prostředí v Ostravě

Martin Vonka - autor řady publikací o historických komínech a jejich využití

Dominik Raška - předseda spolku Svatý Václav, iniciátor petice za záchranu ostravského komína "Strakáč"

Jan Lenart - moderátor diskuse, geolog, zabývá se hornickou krajinou

 

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ. 
Místo si můžete rezervovat na tel.: 596 117 312 nebo osobně v antikvariátu (Mlýnská 2, Ostrava 1) vždy v pracovní dny od 10 do 18 hodin. 

Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Nadace české architektury, Moravskoslezský kraj, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex, Nadace Agosto foundation 
 

Antikvariát a klub Fiducia - s vámi od roku 1998

 

Pozvěte kamarády, známé a přijďte. Na všechny se budeme těšit! 


Dominik Raška, předseda Sv. Václav, z. s.

DVAKRÁT VLASÁČ, JEDNOU STRAKÁČ = )

2018-11-01 13:39:06

 

Máme uchovány komíny důlních areálu, koksoven, chemiček, textilek, pivovarů, lihovarů, cukrovarů, a tak se logicky ptám, proč nezachovat pro komplexní prezentaci lidské činnosti z veškerých oblastí pro následující generace i jeden a ještě navíc mimořádný komín z Aglomerace ??

O tom a nejen o tom, ale rovněž také zkrácený výčet toho, co jsme pro záchranu již udělali v krátkém videu, které jsem natočil s autorem jedné kouzelné fotografie Strakáče, Martinem Kopáčkem. Díky za video.

Aglomerace byla k výrobě surového železa skutečně potřeba, a to tehdy, pokud hlavní přísada k její výrobě - železná ruda byla prachová, což ta vítkovická právě z většiny byla.

Tento provoz byl v Dolních Vítkovicích už v 19. století - tehdy ještě v severní části, za doby působení Paula Kuplwiesera, prozíravého generálního ředitele, který o 50 let dříve než Baťa pro své zaměstnance postavil tehdy ještě v malé vesničce Vítkovice město z červených neomítnutých cihel.

Přesto se Aglomeraci ve Vítkovicích nic tematicky nevěnuje, vždy byla na okraji zájmu.

Je potřeba si uvědomit, že z celé republiky nalezneme Aglomerace jen v Ostravě a Třinci, ovšem žádná jiná nemá tak významný komín jako ta vítkovická a nový komín právě z Aglomerace už pravděpodobně ani nebude.

PŘÍTOMNOST A BUDOUCNOST PRO STRAKÁČ!!!

 

https://youtu.be/VJLWuLr1anY

 

Prosím, šiřte, sdílejte, posílejte tohle video, ať se co možná nejvíce šíří a dostane se to k lidem.

Dále budu moc rád za Vaše finanční příspěvky v jakékoliv částce adresované na tento transwparentní účet:

 

Číslo účtu FIO BANKY bez poplatků za vedení v národním formátu:

5515551349/2010

Číslo aktuálního účtu FIO BANKY bez poplatků za vedení v mezinárodním formátu / IBAN /:

CZ6920100000005515551349

 

Děkuji všem.

Dominik Raška, 
předseda spolku Sv. Václav, z. s., iniciátor záměru možné záchrany komínu Aglomerace DOV, patriot

 


Dominik Raška, předseda Sv. Václav, z. s.

ÚČET PRO STRAKÁČ: ZMĚNA!!!

2018-10-24 16:45:07
 

 

Vážení příznivci,

dovoluji si Vás informovat o změně transparentního účtu na který můžete posílat své finanční příspěvky. Účet u České spořitelny bude z důvodu hrazení zbytečných poplatků zrušen a pro vkládání Vašich prostředků určených například na vybudování plotu, pokud se komín přeci jen nakonec podaří zachránit či základní opravy anebo naučné informační cedulky, bude sloužit pouze účet FIO BANKY, který je v provozu již nyní.

Číslo aktuálního účtu se až na poslední čtyřčíslí NEMĚNÍ!

Číslo účtu FIO BANKY bez poplatků za vedení v národním formátu:

5515551349/2010

Číslo aktuálního účtu FIO BANKY bez poplatků za vedení v mezinárodním formátu / IBAN /:

CZ6920100000005515551349

Momentálně je na obou účtech přes 11 000 KČ. Budu moc rád, když se tato suma výrazně znásobí. O vývoji kolem účtu Vás budu informovat.

Děkuji všem lidem, kteří již přispěli a děkuji už i těm, kteří ještě přispějí.

Pokud se rozhodnete pro vklad přímo na některé z poboček Fio banky, je to zpoplatněno tuším částkou 90 KČ, proto je lepší finance převádět z vlastního účtu.

Ještě není aktivována platební karta, proto možná se nedostanete přímo k nahlédnutí do účtu. Není to rozhodně z důvodu, že bych něco skrýval. Není co.

Prostředky z prvního účtu budou samozřejmě přesunuty na novější účet.

Prosím o sdílení, děkuji.

Dominik Raška,
předseda spolku Sv. Václav, z. s.,
iniciátor záměru možné záchrany komínu bývalé Aglomerace DOV, patriot


Dominik Raška, předseda Sv. Václav, z. s.

DŮLEŽITÉ!!!

2018-10-11 16:51:12
 

 

Hezký večer, přátelé. Nechci zde psát, že komínu Strakáči zbývají poslední dny, avšak šance na záchranu "zeštíhlela."Co vím  z Ministerstva kultury - komín není prohlášen za kulturní památku! 

Neberte do ruky ještě kapesníky, nepropadejte panice, smutku. Pojďme se nyní ještě více společnými silami pokusit o jeho záchranu. Musíme to zkusit všemi možnými způsoby.

Napadlo mne, že by ti, kterým na zachování komínu skutečně, vážně, záleží, hromadně napsali emaily kompetentním osobám důvody, proč jej zachovat, co pro nás komín znamená apod. Aby viděli skutečný a masivní zájem veřejnosti.

Prosím, pokud možno co nejvíce lidí, sdělte i známým, členům z rodiny, kteří pracovali v Aglomeraci aj.

Samozřejmě kultivovaně napsat, bez vulgarismů. Děkuji. Hlavně, prosím, nerezignujte na aktivitu!!!

Emaily zde :

- jeden z majitelů Vítkovic, Jan Světlík, svetlik@vitkovice.cz

- šéfka odboru plnění ekologických závazků, Monika Zbořilová,
monika.zborilova@mfcr.cz

Děkuji.

NADĚJE UMÍRÁ POSLEDNÍ. NENECHME KE STRAKÁČI DOJÍT KATA!!!

Prosím, sdílejte, šiřte.

Dominik Raška,
předseda spolku Sv. Václav, z. s, iniciátor záměru možné záchrany komínu bývalé Aglomerace Dolních Vítkovic, patriot


Dominik Raška, předseda Sv. Václav, z. s.

POPTÁVKA PO BÝVALÝCH ZAMĚSTNANCÍCH PROVOZU AGLOMERACE

2018-09-05 15:48:27

Vážení a milí petiční signatáři,

 

tímto se na Vás obracím s prosbou, která je adresovaná výhradně těm, kteří pracovali v provozu Aglomerace, případně těm petičním signatářům, jejichž rodinní příslušnící kdysi pracovali v provozu Aglomerace.

Souvisí to s připravovanou přednáškou o Aglomeraci, procesch v ní, zajímavostech, prezentací historických snímků z dob fungování provozu- jestli nějaké vlastníme, budu rád, pokud je třeba k těmto účelům poskytnete.

Upřímně nejvíce ovšem budu rád za to, pokud se jakožto vystupující zúčastníte přednášky a příchozím poodkryjete příběh této opomíjené továrny. Nezáleží na počtu, může být více zástupců napříč profesemi.

Místem konání bude opět přívětivý a komorní kinosál CINEPORT na Hlubině, který disponuje rozměrným plátnem a zhruba šesti desítkami místy pro diváky. Plánovaná délka je odhadem na 1,5 hodiny, rozhodně bude kratší oproti předešlé besedě.

 

Možné a volné termíny konání jsou:

 

pátek 21.9.18.00 hod,

pondělí 24.9.18.00 hod

 

Budu rád a pomůžte mi, když se osobně zúčastníte jako řečníci této přednášky, popřípadě, když mi skrze sebe zajistíte někoho z Vaší rodiny, kdo byl v Algomeraci rovněž zaměstnán a byl by schopen se v tomto angažovat. 

Kontaktovat mne můžete na email: dominik.raska97@seznam.cz, do komentářů pod příspěvek, na soukromé telefonní číslo 733 15 43 43.

 

Děkuji a vzhledem k blížícím se termínům prosím o rychlé vyřízení.

 

 

 


Dominik Raška, předseda Sv. Václav, z. s., iniciátor záměru záchrany komínu Aglomerace DOV, patriot

UKONČENÍ PAPíROVÉ PETICE A KONTAKTOVÁNÍ KOMPETENTNÍCH OSOB

2018-08-09 12:59:10

Vážení a milí petiční signatáři!

 

Jelikož se čas opět posunul, a to bohužel blíže k termínu zamýšlené sanace komínu bývalé Aglomerace Dolních Vítkovic, ukončil jsem papírovou petici, vytisknul digitální verzi petice a včetně tiskové zprávy společnosti VÍTKOVICE, a. s., článku z Blesku, kde se hovoří, že kdyby komín měl teda nějáké hodnoty / a já je uvádím všude, kde mám prostor se vyjádřit /, tak by jej určitě nechali stát, dále včetně poznámek vysokoškolského pedagoga, odborníka na krajinu - to vše jsem odeslal s obsáhlým dopisem čítajícím i s kontaktní adresou pět stran dvěma kompetentním osobám.

Jsou v něm spousty argumentů, proč by komín rozhodně měl zůstat stát, protiargumenty odrážející tvrzení majitele o "akutním" ekologickm riziku Aglomerace pro obyvatele Ostravy, s doložením nemála kroků, které se v našem městě za poslední desitky let realizovaly pro zlepšení ovzduší a do budoucna ještě reaizovat budou.

Zmínil jsem současné trendy ve stavebnictví, kdy se již čistě cihlové komíny nestaví a naopak velice intenzivně čelí demolicím. Argumentoval jsem také tím, že ano,komín nkdy nebyl prohlášen jako jakkoli hostoricky cenný, ovšem u objektů, jež mají být případně prohlášeny památkou jde podle mého o jeho vyjímečnost, což objekt dotčeného komínu splňuje hned z několika hledisek.

A fakt, že zřejmě ještě nikdy nebyl podán návrh na prohlášení za kulturní památku je zajisté výsledkem diskuzí mezi památkáři a majitelem, které jako předmět památkářského zájmu stanovily pouze severní část Dolních Vítkovic /10 ha/ s přilehlým vysloužilým černouhelným dolem Hlubina v rozsahu 5 ha k tomu.

Ano, území tzv. Aglomerace bylo památkově chráněno rovněž, byť jen formou nejnižšího možného stupně - tzv. ochranného pásma, které pouze vlastně redukuje případné novostavby tak, aby neohrozily pohledovou siluetu oné oblasti. Ovšem zhruba v roce 2004 jižní část Dolních Vítkovic o tuto imunitu přišla.

Nutno také podotknout, že památkáři se o lokalitu zajímali hned po ukončení provozu / 1998 /, její zachování zhatila enormní finanční nákladnost, což by v případě možného uchování aspoń její dominanty - komínu jako výrazného orentačního bodu, krajinotvorného prvku s vlastnosmi vhodnými pro statut památkové ochrany bylo oproti celku několikanásobně levnější.

Dále jsem argumnetoval skutečností, že Ostrava nemá historickou tvář, odlišuje se naprosto od všech ostatních tuzemských měst, je jakoby cizí, nesnaží se oblékat jako ostatní. Sanací již zažila dost  tak vlastně to jediné, co máme aspoň v hutné míře uchované, jsou právě industriální památky, které navíc tvoří obraz tohoto města.

Uvedl jsem příklady ze zahraničí ale i blížší, kde komíny nechávají stát případně i s kontaminací, jen je ohradí, nebo kde s historické cihlové komíny staly součástí nové moderní budovy, jak je tomu třeba napříkladu opavské Bredy.

Nastínil jsem postup, který by zcela zamezil případným malým únikům kontaminovaných částic ven, přitom není ani finančně, ani technicky náročný.

Uvedl jsem podporu regionálních osobností z mnoha sfér, přes 1160 podpisů z Čech i ze světa a v zájmu zachování mimořádné technické památky, jménem spolku a všech signatářů jsem je požádal o jejich osobní angažovanost v této věci.

Až budu vědět více a bude pro nás lepší situace, v což věřím, dopis v plném znění zde uveřejním. Digitální petice je stále v provozu.

 

Nadějě umírá jako poslední!

 

Věřím v úspěch, ovšem nechci nic zakřiknout!

 

Držte, prosím, všichni palce a myslete pozitivně!!!

 

Kdyžtak mi napište, postřehy, dotazy, doporučení.

 

Děkuji,

 

Váš Dominik Raška, předseda Sv. Václav, z. s., iniciátor záměru záchrany komínu Aglomerace DOV, patriot

 

 

 


Dominik Raška, předseda Sv. Václav, z. s.



Sdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.



Placená propagace

Tuto petici propagujeme 3000 lidem.

Zjistit více...