Omluva za Tibet 2014

Quoted post

Moon

#1027 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Historie Tibetu

2014-05-05 16:47

#1012: Marek N. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Historie Tibetu 

 1.bod--naprostý blud a nesmysl,opravdu nevím,kde jste si tohle nastudoval

 2.bod--tibetská říše mezi 7-9.stoletím vedla války s Čínskou říší dynastie Tchang,v roce 822 n.l.uzavřena mírová smlouva o hranicích a respektování území a svrchovanosti obou říší(text se dochoval mimo jiné i na stéle ve Lhase)

 3.bod--Čína si mohla nárokovat Tibet,stejně jako si nárokovala vždy Mongolsko,Koreu a Vietnam.Co je to za argumenty??Uhersko a jeho nástupce Maďarsko si nárokují zase Slovensko a Sedmihradsko,Německo si nárokovalo zase naše území a tak bychom mohli pokračovat donekonečna,Čína nemá žádná privilegia k zabírání území než jiné státy v podobné pozici.

 4.bod--To tady nemusíte vykřikovat jako nějaký objev století,je to všeobecně známo.Sytém vlády v Tibetu byl teokratický a feudální.To však neopravňuje nikoho k zabírání zemí.Podobný postup s argumenty o přinesení pokroku a změny starého feudálního systému používalo Japonsko k obsazení a okupaci Koreje.

5.bod---To je také všeobecně známo,že od 19.století byl strategický zájem o tibetské území ze strany Ruska a Velké Británie,též na přelomu 18-19.století zažil Tibet vpády z Nepálu a Kašmíru.Určitý zájem USA o Tibet začal až v průběhu 2.světové války.

body 6-7-8-9.. To už je prostě mimo tohle téma a tady se to týká Tibetu.

Shrnuto,sečteno: v případě této tibetské otázky jde především o morální rozměr-neuznat bezpráví a nepoklonkovat před čínskou říší.Například,kdyby nebylo strategických zájmů SSSR v oblasti Mongolska a Tuvy ve 20.letech,tyto dvě země by Čína pohltila ještě více a raději než Tibet a na příkladu dnes AO Vnitřní Mongolsko je vidět kam takové zabírání území počínsku vede.Naprostán devastace,asimilace a kolonizace.Většina mongolů je dnes vlastně rusům vděčná za záchranu před osudem Tibetu a svých bratří ve Vnitřním Mongolsku a Ujgursku.

Odpovědi

Marek

#1032 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Historie Tibetu

2014-05-06 06:58:30

#1027: Moon - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Historie Tibetu

Ano, díky. Už to vypadá lépe. Bod. 1 jsem našel při pátrání o původu Tibeťanů. Existují na to studie podle typologie lidí, atd. K bodu 2 máte pravdu, ale v této době byl mnohem silnější Tibet než tehdejší Čína. Jde prostě o to, že se celou dobu vojensky a politicky navzájem mydlili a v momentě, kdy měla Čína dost sil, si Tibet podmanila. Je to bohužel ukázka neustálého boje o moc, který mimochodem pokračuje dodnes po celém světě a je chybou si myslet, že v dnešní moderní společnosti se toto již dít nemůže. K bodu 3. neříkám, že tam Čína přinesla pokrok, ale úplné osamostatnění Tibetu by tamním obyvatelům pravděpodobně přinesl velkou bídu a rozpad jejich civilizace, která by byla zcela závislá na humanitární pomoci zbytku světa. Opět netrvdím, že by se to stalo určitě, ale je to dosti pravděpodobné. A ano, souhlasím, že v případě Tibetu jde o morální otázku, ale kde o toto nejde? Vše je o morálce, která bohužel v dnešním světě znamená už jen prázdný výkřik do tmy. Neustálá honba za ziskem, penězi a mocí způsobuje, že jde celá planeta a vše co s ní souvisí pomalu, ale jistě do .... Rozhodně se neřadím k protiproudovcům typu Klaus, atd. Spíše se mi líbí hlavní myšlenky např. proudu Zeitgeist, učení Ericha Fromma nebo i některé myšlenky prof. Kellera a dalších.