MANIFESTAČNÍ PETICE ZA ODSTOUPENÍ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#151818

2019-10-05 08:22

„Ústav nezávislé žurnalistiky vznikl v září 2014 jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích,“ lze se dočíst na serveru Hlídacípes.org.

Jenže když se Luboš Xaver Veselý pokoušel pátrat např. po internetových stránkách Ústavu, prý se mu příliš nedařilo. Xaver Veselý to však podle svých vlastních slov nevzdal, protože by se rád nechal poučit, jak se dělá ona správná nezávislá novinařina, od autorit, na které se odvolává veřejnoprávní Česká televize, když v pořadu Newsroom ČT24 Luboše Xavera Veselého kritizuje.

„Já svoje úsilí o to být lepší nevzdávám,“ oznámil na kameru.

„Pravda, trošku mě překvapilo, že Ústav nezávislé žurnalistiky podle rejstříku sídlí prosím v Líšnici číslo popisné 208,“ podivoval se Xaver Veselý a dodal, že na mapách Googlu našel hned dva objekty s tímto číslem popisným. „Ale nedá mi to, Chci vidět, jak vypadá instituce, kterou se zaštiťuje Česká televize. Podotýkám, ta Česká televize, která je placena z vašich koncesionářských poplatků,“ zdůraznil.  

Vyrazil tedy do světa. Autem dojel do obce Líšnice a ke svému překvapení zjistil, že objekt číslo popisné 208 leží v chatové oblasti a jde o polorozbořenou chalupu skrytou v hlubokém houští.

„Tak s Ústavem nezávislé žurnalistiky jsme moc nepochodili, zato jsou tady krásný chaty a zahrádky. Má to tady svoje kouzlo, přátelé, to je potřeba uznat,“ pravil Veselý.

Stále se však nevzdával a vyrazil ke druhému číslu popisnému 208 v Líšnici. A tam se konečně něco dozvěděl. Dozvěděl se, že Ústav nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna se těžko najde, protože Neumann se přestěhoval do Prahy, což prý Xaver Veselý nečekal, když už Česká televize operuje se serverem Hlídacípes.org.

„Čekal jsem, že narazím na odborníky a že se něco nového dozvím, třeba na téma jak dělat nezávislou žurnalistiku a v čem se vylepšit, ale jsem, přátelé, zklamaný,“ hlásil Xaver Veselý znovu ze své pracovny po neúspěšném pátrání v terénu.

Podíval se tedy alespoň na veřejně dostupnou přílohu k účetní závěrce zmíněného Ústavu za rok 2017 a zjistil, že tato instituce má jediného zaměstnance. Z té se dozvěděl, že náklady na tohoto jediného zaměstnance činí 550 tisíc ročně.

A kde se tyto peníze vzaly? Mezi dárci je Open Society Foundations amerického miliardáře George Sorose. Vůbec největším dárcem je pak Nadační fond Českých průmyslníků. Z toho Luboš Xaver Veselý dovodil, že buď jistá část českých průmyslníků stojí o nezávislou žurnalistiku (lol), nebo to prý může být tak, že jde o lobbistickou skupinu, skrze kterou čeští průmyslníci hájí své zájmy.

Ústav nezávislé žurnalistiky je podle mého prázdná schránka sídlící v chatové oblasti, s jedním zaměstnancem a bez jakékoli váhy,“ shrnul své pátrání Luboš Xaver Veselý, který nechápe, jak se o tento ústav může opírat Česká televize.

 

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#151819 Re:

2019-10-05 08:44:38

#151818: -  

V tom "Nadačním fondu Českých průmyslníků" jsou zajímavá jména, člen ODS Jiří Šlosr, člen KDU-ČSL a bývalý ministr Milan Šimonovský a zakladatelem je Jaroslav Veverka o kterém je na ihned článek s titulkem "Spojil Topolánka s Dalíkem, pomohl i dalším. Jako kmotr z byznysu ale příliš neuspěl ".