Výzva na podporu humanitních a sociálněvědních oborů

Kontaktujte autora petice

Čtení na dnešní den...

2023-02-13 17:41:45

Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Páteční Česká televize - jednání bez nás - "komplexní řešení"

2023-02-12 23:35:22

Solidní reportáž k našemu tématu:
Minuta 44
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000100210/
Od paní vrchní ředitelky Wildové bohužel zní pouze mnohokrát slyšená slova o "komplexních řešeních", zatímco slibovaná jednání zastoupení našich fakult zcela absurdně opomíjejí... 
My naopak uvažujeme o celorepublikové akci na Den učitelů, 28. března...
Děkujeme České televizi, která se tématu definitivně ujala, žádáme petenty o aktivizaci odborů a senátů na jejich pracovištích a zasílání vlastních příběhů a zkušeností.  


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Velmi důležitý článek a "redakční pošta"

2023-02-07 19:14:30

Milí přátelé, dovolujeme si sdílet velmi důležitý text kolegy Jakuba Jirsy z FF UK, jenž se zatím nejzevrubněji dostává k detailům různých typů nerovností i k jejich historickým kořenům. Vzápětí posíláme starší odkaz dokládající dlouho trvající krizi. Zdá se přesto, že se mnozí rektoři i politici snaží problém převést do pofiderního a zcela irelevantního souboje mezi jednotlivé školy, fakulty, zastínit jej odkazem na soběstačnost univerzit. Petice, kterou právě podepsalo na 2000 signatářů, prostou statistikou dokládá zcela plošný, kardinální problém. Počtem podpisů jednoznačně dominuje hlavní město, následuje Olomouc, Brno a Ostrava. Ne, nikde „není líp“, a životní situaci akademiků nepomohou ani nerealistická tvrzení sebe sama propagujících rektorů, natožpak ignorance ze strany státu, která se k našemu překvapení nemění, a my jen doufáme, že jde o sérii nedorozumění a slepé úřednické víry v neakceschopnost naší komunity. Vřele děkujeme signatářům z jiných fakult, stejně jako jsme vděčni za podporu ze strany fakult uměleckých, které jsme v mnoha prohlášeních přičlenili k ohroženým. Na závěr úryvky z mnoha přicházejících zpráv, při zachování požadované anonymity.

Naše úsilí zcela jistě neopustíme, naopak, teprve nyní dochází ke zřetelné koordinaci a formování komunikační sítě odborů a dalších organizací. Každý příklad z vaší profesní/životní praxe bude vítán!

https://blog.aktualne.cz/blogy/pohled-zblizka.php?itemid=44443   

https://www.respekt.cz/jeden-den-v-zivote/sraz-ucnaku  

Dopis:
“Jsem odborným asistentem na filozofické fakultě v Brně, moje tarifní mzda je 33 200 Kč hrubého, žena na rodičovské má příjem cca 10 000 Kč, nájem s dalšími službami máme cca 15 000 Kč. V Brně je s takovými příjmy přežití otázkou dobrovolného ponoru do chudoby. Proto jsem si musel najít další práci xxx, nyní z důvodu narození dalšího dítěte nemohu dělat pořádně ani to. Jediné, co mě drží nad vodou, jsou momentálně poměrně slušné příjmy ze soudního tlumočení, jenže ty nejsou garantované - závisí na ochotě cizinců páchat v ČR trestnou činnost a štěstí, kdy si orgány činné v trestním řízení zvolí jako tlumočníka zrovna mě. V průběhu xx let, co na FF MU působím, jsem postupně přišel od všechny výkonnostní příplatky: kromě výukové a badatelské činnosti jsem také byl správcem několika dalších agend na pracovišti. Kvůli nedostatku peněz v rozpočtu jsem však, podobně jako většina kolegů, několik let nedostával ani odměny. Prosím o zachování anonymity.”

Podpora:
“Vážení kolegové. Odborová organizace Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se připojuje k Výzvě na podporu humanitních a sociálněvědních oborů. Nedostatečné financování humanitních a sociálních věd je dlouhodobým problémem našeho vzdělávacího systému a potenciálním celospolečenským rizikem. Často veřejně deklarovaný význam těchto vědních oborů pro život celé společnosti a volání po mezinárodně srovnatelné úrovni jejich výuky i badatelské činnosti v nich prozatím nijak nekoresponduje s reálnou podporou. Tato situace je nadále neudržitelná a musí se co nejdříve změnit. Zároveň bychom vám rádi poděkovali za tuto iniciativu.”


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Mediální výstupy a nebližší období

2023-02-03 21:01:16

Milí přátelé, 

v posledních dnech zesilujeme informační aktivitu směrem k médiím. Uděláme vše pro to, aby naše společné téma bylo řešeno na nejvyšší úrovni a aby nezůstalo jen u slibů a rétorických gest či výmluv a obcházení zodpovědnosti.
Děkujeme všem, kdo se přihlásili s vlastními příběhy a zkušenostmi, budeme nezbytně potřebovat další. 
Zároveň žádáme odborové organizace fakult o vzájemnou republikovou koordinaci a součinnost.

Nikomu z nás není blízké radikální vyjadřování ani konání. Naše aktivity jsme odložili kvůli válečným událostem na Ukrajině a solidárně vypomáhali, jak jen to bylo možné. Upozorňovali jsme na vnitřní deficity systému financování smírně a ve vší slušnosti. Čekali jsme na výsledky prezidentských voleb, abychom nejitřili situaci. Už ale není jiné cesty, než jasně hájit zájmy členů našich akademických obcí, pojmenovat absurditu nynějšího stavu a brát se za dědictví a budoucnost oborů, které zastupujeme. 

Po desetiletí jsme realizovali státní strategii, která vedla k dorovnávání počtu VŠ absolventů s průměrem EU, i tu společenskou, kdy jsme reagovali na stále trvající uchazečský zájem, snažili se naplňovat stále náročnější pedagogické, badatelské, administrativní požadavky...

Nyní je stav segmentu zcela neudržitelný, byť se stále dozvídáme o vzdělávání jako prioritě. Nás ale tyto proklamace v praxi míjejí.

Budeme se muset připomínat s podstatně větší razancí...

Děkujeme Asociaci děkanů filozofických fakult za jednoznačný postoj a převzetí iniciativy!

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ucitele-humanitnich-ved-na-univerzitach-zvazuji-stavku-225077#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz





 


 

 


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Český rozhlas o naší situaci

2023-01-18 23:19:19

Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Tisková zpráva z jednání Asociace / Prosba o kazuistiky

2023-01-13 11:49:18

Milí přátelé, stále více z vás posílá reálné příběhy o vaší kolabující kariéře a nesnadné sociální situaci, kdy vysokoškolská mzda nevystačí na běžný život. Píšete, že se denně rozhodujete, zda neopustit desetiletí budovanou akademickou dráhu. Hlásíte se s možností sdílet své zážitky v médiích. 
V následujících týdnech budeme takových kazuistik potřebovat co nejvíce, proto je, prosím, i nadále zasílejte či zveřejňujte v reakcích u petice. 
Tento problém nelze odkládat, utlumit spory o detaily či hledáním příčin na univerzitách a samých fakultách. Jde o situaci plošnou a gradující, s mnoha návaznými nesnázemi a doprovodnými jevy.
Děkujeme rovněž hlásícím se odborovým organizacím, jejich aktivizace bude nezbytná.
Níže tisková zpráva Asociace děkanů filozofických fakult:  


Ministr Balaš: Navýšením platů akademickým pracovníkům ve společenských a humanitních oborech se budu zabývat


Na alarmující postavení filozofických fakult v rámci odměňování akademických pracovníků upozorňují děkani fakult velmi intenzivně od podzimu loňského roku. V úterý 10. 1. se konala schůzka ministra školství Vladimíra Balaše se zástupci Asociace děkanů filozofických fakult.
Děkani zopakovali základní nedostatky v systému odměňování, které vedou k dlouhodobému podfinancování filozofických fakult, v jehož důsledku dochází ke ztrátě konkurenceschopnosti na pracovním trhu a odchodu akademických pracovníků do nižších stupňů vzdělávacího systému, kde se jim momentálně nabízí výhodnější platové podmínky.
„Za nejhorší lze považovat situaci odborných asistentů, u nichž je výše platu na úrovni profesí se středoškolským či dokonce základním vzděláním,“ uvedl jeden z předsedů Asociace děkanů filozofických fakult doc. Jan Stejskal, děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Děkani upozornili na stále více se rozevírající „platové nůžky“ v neprospěch pracovníků filozofických fakult, a to v porovnání s platy v regionálním školství i s platy pracovníků jiných fakult v rámci univerzit. Nerovnosti vyplývají mimo jiné také v zastaralém systémů hodnocení ekonomické náročnosti jednotlivých oborů, který vznikl začátkem devadesátých let a dávno neodráží realitu. „Tento systém vychází z předpokladu, že humanitním a společenským
oborům k práci postačí tužka a papír, to už ale zdaleka není pravda. Technologie od té doby výrazně pokročily a už i humanitní vědci ke své práci využívají laboratoře a technologicky náročné přístroje. Typicky například archeologie, psychologie, ale i jazyky využívající například přenosové tlumočnické zařízení a podobně,“ upozorňuje Robert Antonín, děkan Filozofické fakulty Ostravské Univerzity.
Platové podmínky některých akademických pracovníků zejména v hlavním městě jsou se zvyšujícími se životními náklady neúnosné a mnohdy pod hranicí důstojné mzdy odpovídající náročnosti vědecké práce a jejich vzdělání.

Ministr zřídí pracovní skupinu, protesty akademických pracovníků však nelze zcela vyloučit

Ministr přislíbil, že se vzniklou situací bude zabývat a bude projednána i s rektory vysokých škol, s odvoláním na skutečnost, že přerozdělování finančních prostředků v rámci univerzit a zajištění rovných podmínek pro akademické pracovníky napříč univerzitami je v kompetenci
rektorů, nikoli ministerstva. Děkani filozofických fakult však vzhledem k závažnosti situace vyžadují okamžitou finanční pomoc do doby, než budou přijaty širší systémové změny.
Ministr proto rozhodl o neprodleném zřízení pracovní skupiny, v níž bude Asociace děkanů filozofických fakult zastoupena. Zástupci fakult budou trvat na co nejrychlejším sestavení této skupiny a jejím brzkém jednání. Zároveň si ministr vyžádal další podrobné materiály k přezkoumání situace na filozofických fakultách, které děkani nashromáždili a jsou připraveni je ministerstvu poskytnout. Současně ale upozorňují, že situace natolik pokročila, že nelze vyloučit výraznější protesty ze strany pracovníků filozofických fakult, pokud nebudou přijata reálná, rychlá a uspokojivá opatření.
Společné schůzky s ministrem školství se za Asociaci děkanů filozofických fakult vedle Jana Stejskala a Roberta Antonína zúčastnily Michaela Hrubá, děkanka FF UJEP a Eva Lehečková, děkanka FF UK. Za ministerstvo se jednání zúčastnili vedle pana ministra také jeho náměstek Jaroslav Miller, vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová, ředitelka Odboru podpory vysokých škol a výzkumu Jana Říhová a vedoucí oddělení kanceláře vrchní ředitelky Vojtěch Tomášek.


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Aktualizace, nutnost zesílení tlaku!

2023-01-08 17:52:04

Milí přátelé, zatím bohužel nemáme příliš dobré zprávy.
Dovolíme si sdílet několik čísel dokreslujících zoufalý stav v našich oborech, jenž se nejen nemění, ale situace se nadále zhoršuje, aniž by bylo navrženo relevantní řešení, a to ani ze strany univerzit, ani orgánů státní správy.   
Již nyní je odborný asistent, nejčastější zaměstnanec FF (spolu s nenárokovými položkami, tedy s granty!), téměř o 20% pod úrovní platů učitelů v regionálním školství, a to před jejich růstem. U asistentů jde pak o 40%. Odborní asistenti tak mají mzdu zhruba na úrovni pedagogů v MŠ.
Tarif odborných asistentů se na většině škol pohybuje kolem 30 tis Kč, tedy přesně v úrovni nástupního platu prodavačky v Lidlu, případně v souladu s profesemi, jako jsou kameník, kamnář, kotelník či leštič.
Průměrný zaměstnanecký plat v ČR je aktuálně přibližně 40 tis Kč, přičemž průměr vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců dosahuje úrovně až 61 tis Kč. Ještě markantnější je srovnání mzdových úrovní přímo v daných lokalitách, tedy většinově velkých městech, kde vysoké školy sídlí. Průměrná mzda v Praze aktuálně činí 50 tis Kč, v Olomouci 35 tis Kč, vysokoškolsky vzdělaní pak dosahují podstatně vyšších úrovní.  
Po nedávném hlasování Poslanecké sněmovny navíc očekáváme od 1. ledna 2024 výrazné navýšení v regionálním školství, tedy mzdy zákonně zajištěné na 60 tis Kč.
Tyto jednoduché informace předají zástupci Asociace děkanů filozofických fakult ministru školství Vladimíru Balašovi v úterý 10. ledna. Pokud nenalezneme metodu rychlého narovnání poměrů, jsme připraveni k iniciaci stávkové pohotovosti. Nejen kvůli reálné nouzi značné části akademické obce, ale i jako gesto obrany našich oborů a vzdělanosti.
Jako doklad, že náš problém není lokální otázkou, ale celorepublikovou katastrofou, shrnujeme následující data: Aktuálně má náš protest 1438 signatářů. Nejčastěji figurují univerzitní města v tomto pořadí: Praha, Olomouc, Brno, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Liberec, Opava, Zlín. Podporu našeho protestu podpořili děkanky a děkani těchto fakult sdružených v Asociaci děkanů FF: FF UK, FHS UK, FF UP, FF JCU, FF OU, FF UHK, FF UJEP, FF UPCE, FF ZČU, FPF SLU, s výzvou se neidentifikovalo pouze zastoupení FF MU.
Problému se i nadále věnují média, s nimiž budeme v následujících týdnech intenzivně komunikovat. Má-li někdo z vás chuť v této souvislosti sdílet svůj příběh, ozvěte se na adresu petr.bilik@upol.cz, případně volejte na 774409069. Oceníme i kontakty na novináře, kteří jsou ochotni a schopni téma co nejdříve uchopit. Další šíření petice je rovněž velmi žádoucí.
Z čerstvých ohlasů snad oceníte následující: https://rb.gy/vexk6l 
Lepší vyhlídky v novém roce přejí 
za iniciativu Petr Bilík a Jan Stejskal, děkan FF UP a předseda Asociace děkanů filozofických fakult


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Postup Asociace děkanů filozofických fakult

2022-12-02 13:51:10

Vážení přátelé, nově si naši výzvu osvojila Asociace děkanů filozofických fakult, která chystá společný postup.
Další z jednání Asociace je symbolicky plánováno v gesci FF UP, kde výzva a petice vznikla.

Děkujeme za podporu!

https://dekaniff.cz/2022/12/01/asociace-dekanu-filozofickych-fakult-cr-se-pripojila-k-vyzve-na-podporu-humanitnich-a-socialne-vednich-oboru-a-vyzyva-msmt-a-reprezentace-vysokych-skol-k-reseni-nerovnych-platovych-p/



  


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Informace o dalších krocích

2022-10-14 15:45:26

Vážení a milí přátelé,
dovoluji si vás informovat o dění v rámci naší iniciativy: Byť se může na první pohled zdát, že jsme se se začátkem semestru pozastavili, opak je
pravdou. V minulém týdnu měla vyjednávací skupina příležitost přivítat paní ministryni Langšádlovou, v příštím týdnu proběhne jednání na Ministerstvu financí a obdrželi jsme odpovědi z MŠMT stejně jako z České konference rektorů. Odbory jednotlivých fakult začaly vzájemně
komunikovat. K jednotlivým bodům:
- Nově budeme oslovovat pana ministra škoství a paní náměstkyni Wildovou. U pana ministra došlo k nevyjasněné reakci na náš požadavek jednání, pokusíme se o nový typ komunikace. Nicméně je o iniciativě zpraven a podle našich informací považuje požadavky za relevantní. Paní náměstkyně i pan ministr navíc obdrželi impulzy na nedávném zasedání Asociace děkanů filozofických fakult a diskutována byla možnost zřízení speciálního programu v rámci Fondu vzdělávací politiky i vznik pracovní skupiny pro změnu Metodiky 2017+ se zástupci z AD FF.
- V odpovědi předsedy ČKR sice zaznívá vědomí problému, ale také jeho lokalizace na jednotlivé vysoké školy. V tomto nemůžeme souhlasit a budeme usilovat o generální apel ze strany MŠMT a ČKR směrem k dodržování mzdové rovnosti.
- Odborová organizace FF UP oslovila několik sesterských ZO, aby postupovaly obdobně jako na UP a vyžadovaly od vedení univerzit zveřejnění a srovnání mzdových tarifů.
- Velmi nadějně vyzněla schůzka s paní ministryní Langšádlovou, která se o problém intenzivně zajímala a některé argumenty ve smyslu společenské potřebnosti SHUV jí byly blízké. Problematika byla mimochodem na místě spojena i s nedostatečným hodnocením na uměleckých vysokých školách. V nejbližší době budeme na Úřad Vlády ČR dodávat podklady pro pilotní a aproximativní výpočet dorovnání mezd mezi obory a fakultami. Byli jsme ujištěni o úsilí udržet speciální výzvu pro SHUV v rámci OP JAK.
Aktuálně vás snažně prosíme o další šíření petice a podporu vlastních odborů a fakult při jednáních. Nyní zformovaná vyjednávací skupina zahrnuje děkany/ky fakult z UP, OU a UK, ale kdykoliv ji lze rozšířit a další zástupci budou vítání.
Prosím, máte-li životní situaci a příběh dokládající podhodnocenost vaší práce (změna zaměstnání a pokles platu, odchod z univerzitní sféry, neřešitelnost sociální nouze v postavení VŠ pedagoga/pedagožky) a jste ochotni/ny svůj příběh mediálně sdílet, neváhejte nás kontaktovat na adrese petr.bilik@upol.cz.
Za iniciativu Protest
Jan Stejskal, děkan FF UP


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Žádosti o schůzky odeslány

2022-08-18 17:53:22

Vážení přátelé, dovolujeme si vás informovat o následujícím:

Dnes byly odeslány dopisy zástupcům předních institucí, které ovlivňují systémové nastavení zdejších vysokých škol a výzkumných institucí.
Obsahují žádost o schůzky s vyjednávacím týmem a odkaz na petici a úvodní výzvu.
Věříme, že se odezvy dočkáme co nejdříve a že krizovou situaci, kterou jsme formulovali, budeme detailizovat a hledat společná řešení.
Prosíme signatáře, aby nadále šířili petici a informace o problému.
O reakcích adresátů i o výsledcích jednání vás budeme průběžně informovat. 

Obesláni byli:


Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M., předseda Vlády České republiky

Mgr. Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace 

Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc., ministra školství, mládeže a tělovýchovy

Ing. Zbyněk Stanjura, ministr financí

Prof. Ing. Milan Pospíšil, CSc., předseda Rady vysokých škol Prof. 

Prof. PaeDr. Radka Wildová, CSc., náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy

Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D. náměstek ministryně pro vědu, výzkum a inovace


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci



Sdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.



Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...