MANIFESTAČNÍ PETICE ZA ODSTOUPENÍ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#31141

2015-01-08 15:30

Echo24.cz: 6 miliard na propagandu: Rusko organizuje a platí tisíce lidí, kteří cíleně vstupují do internetových diskusí západních médií a propagují tam kremelský pohled, fašista Putin se snaží rozvrátit Evropu...také financuje v Evropě nacistiské strany, Putin se snaží znovu vybudovat Sovětské impérium.

Rusko vede na Ukrajině válku,Putin je zlořád, který spolu s Pravoslavnou církví ovládá Rusko, neštítí se ničeho, Putin se cítí být vůdcem, stejně jako kdysi Hitler.

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#31151 Re:

2015-01-08 16:04:21

#31141: -  

Poruchy obsahu myšlení

  • Bludy
  • Obsese

Poruchy obsahu myšlení

Jedná se o nesprávné přesvědčení, které vzniklo na chorobném psychotickém podkladu. Mylné přesvědčení není bludem, taková přesvědčení běžně vznikají a nejsou znakem psychické poruchy. Důležité však je, aby dané mylné přesvědčení vzniklo na chorobném podkladu, aby jeho podkladem byla porucha s psychotickými projevy. Pevně se udržuje přesto, že ostatní jej nesdílí, není akceptován ostatními příslušníky kultury nebo subkultury (tedy např. není částí či produktem náboženského vyznání) a přes zřejmé a nevývratné důkazy o jeho neplatnosti. Samotnému vzniku bludu předcházívá bludná nálada, kdy se postižený jedinec domnívá, že dochází k určitým změnám v jeho okolí, a tyto změny však nedokáže identifikovat. Bludné přesvědčení může být znásobeno doprovodnými halucinacemi, které existující blud ještě podporují.

Charakteristika bludů

  1. Chorobný vznik – blud je vždy součástí nějaké duševní poruchy, za fyziologických podmínek k němu nedochází.
  2. Obsahová zvrácenost, nepravdivost  blud je v kontextu okolí většinou zjevně nepravdivý, nesmyslný.
  3. Nevývratnost – přesvědčení není korigovatelné, nelze ho vyvrátit žádnými logickými argumenty.
  4. Vliv na jednání vždy je spojen s motivací a nemocný pod vlivem svého mylného myšlenkového závěru jedná. Bludy tedy nestojí někde na okraji pozornosti jedince, ale v jejím centru.
  5. Individuální a soukromý útvar – blud vzniká navzdory přemlouvání a přesvědčování okolí. Je soukromý, není produktem obecného mínění. Na rozdíl od víry blud není uznáván nikým z určitého sociálně-kulturního okruhu, naopak je považován za nesprávný. Je však zarážející, že bludný obsah a tematika na celém světě jsou si podobné.

Vývoj bludu

Blud se typicky vývíjí podle následujícího schématu:

bludná nálada  →  bludná vztahovačnost či bludné vnímání  →  formovaný blud

Blud se rozvíjí postupně. Často mu může předcházet tzv. bludná nálada. Jedná se o pocit nejistoty, neurčitý pocit, že se něco děje, že svět se divně mění. Základem bludu může být:

bludná vztahovačnost – některé věci mají pro pacienta zvláštní skrytý význam.

bludné vnímání - skutečnému vjemu je přikládán neodpovídající význam i vzpomínkový klam.

Tento patický vztah k okolnímu světu znamená již ve své podstatě neurčité vágní přesvědčení, a jakmile dostane určitý obsah, vznikne blud. Krystalizačním momentem může být bludný nápad, kdy se pacientovy náhle spojí některé věci a situace a bludně si je interpretuje. Tímto okamžikem potom přechází bludná nálada, bludné ladění do stádiaformovaného bludu. Jedná se o nepravdivý příběh, kterým si interpretuje skutečnost. Maligní variantou vyústění bludu je systemizace bludu s vytvořením systému do sebe logicky zapadajících bludů. Bludy mohou být podpořeny dalšími fenomény – iluzemi, halucinacemi, klamy. Naštěstí nejčastěji blud po léčbě ustupuje a dochází ke korekci bludu. Blud se může rozpadat a zůstává tzv. bludný relikt.

Bludy mohou být spojeny se širokým spektrem poruch centrálního nervového systému. Specificky jsou bludy spojovány s celkovou kortikální atrofií provázenou lézí pravé hemisféry, nebo s poruchou metabolizmu v mediotemporálním laloku. Podle neorovývojové teorie schizofrenie se předpokládá diskonekce limbické oblasti a prefrontální kůry. Ta vede k dezinhibici limbických okruhů (spojeno s hyperdopaminergním stavem) a porušuje se poměr signál/šum. Slabým podnětům jsou přiřazovány silné, důležité významy, dochází ke zvýraznění nerelevantních informací, což může být podstatou bludného myšlení